Mleko kobiece to substancja zmienna i żywa. Cały czas dostosowuje się do potrzeb rosnącego dziecka. Dowiedz się jak będzie zmieniał się twój pokarm w ciągu tygodni, dni, godzin, a nawet w trakcie jednego karmienia.

Data dodania: 2009-04-21

Wyświetleń: 1862

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pokarm kobiecy to substancja zmienna i żywa. Cały czas dostosowuje się do potrzeb rosnącego dziecka.

Jak będzie zmieniał się twój pokarm?

W pierwszych dobach po porodzie (4-6) twoje gruczoły piersiowe będą produkowały siarę. Będzie to żółta, gęsta ciecz, zawierająca bogactwo białek i przeciwciał. Największe stężenie tych przeciwciał będzie w pierwszej i drugiej dobie po porodzie, dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze karmienie. Ilość siary nie będzie duża - twoje dziecko wypije raptem 50-100 ml/dobę.

W kolejnych dniach nastąpi zmiana w składzie pokarmu - w piersiach pojawi się tzw. mleko przejściowe (pomiędzy 7 a 14 dobą) Obniży się poziom przeciwciał i białka, ale za to wzrośnie ilość laktozy, tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w wodzie. Twoje mleko stanie się bardziej kaloryczne.

Od trzeciego tygodnia po porodzie twoje dziecko będzie otrzymywać tzw. mleko dojrzałe. Będzie ono niebieskawe, wodniste i bardziej klarowne. Zwiększy się znacznie jego objętość, kaloryczność, zawartość laktozy, obniży się z kolei poziom białka.

Produkowany przez ciebie pokarm będzie się zmieniał również podczas jednego karmienia.

Kiedy podasz dziecku pierś to zawsze na początku otrzyma ono mleko wodniste i bardziej słodkie, ale za to mniej tłuste (tzw. mleko I fazy) Po kilku minutach ssania będzie wypijało mleko z dużą ilością tłuszczu i białka (tzw. mleko II fazy). Dlatego jeśli maluch będzie zbyt krótko przy piersi, zaspokoi jedynie pragnienie, ale nie zaspokoi głodu.

Mleko, które będzie wypijało twoje dziecko będzie również zmieniało się w ciągu doby.

W ciągu dnia w pokarmie będzie więcej laktozy i białka. W nocy otrzyma w mleku aż trzy razy więcej tłuszczu. Karmienie w nocy będzie dla ciebie mniej uciążliwe, jeśli będziesz mieć świadomość, że dzięki tym tłuszczom rozwija się mózg dziecka i gromadzi się energia na następny dzień.

Jeśli karmiąc piersią złapiesz infekcję, zaczniesz produkować w mleku zwiększoną liczbę ciał odpornościowych, które będą ochroną dla twojego dziecka.

Skład pokarmu może zmieniać się pod wpływem twojej diety, ale tylko w niewielkim stopniu. Zmiany te będą dotyczyły zawartości witamin z grupy B, witaminy C oraz rodzaju tłuszczów. Proporcje tłuszczów zawierających kwasy nasycone do tłuszczów zawierających kwasy nienasycone są będą zależały od zawartości ich w spożywanych przez ciebie pokarmach.

Każda mama produkuje odpowiednie dla swojego dziecka mleko. Nie ma mleka za chudego, zbyt wodnistego. Mleko będzie zawsze takie, jakiego będzie potrzebowało twoje dziecko!

http://przedporodem.pl
Licencja: Creative Commons
0 Ocena