Jesteś w ciąży i planujesz karmienie piersią? Być może słyszałaś, że piersi trzeba do karmienia przygotować i zastanawiasz się co możesz zrobić. Może martwisz się, bo twoje brodawki są płaskie albo wklęsłe. Za chwilę dowiesz się, jak powinnaś postępować jeszcze przed porodem, aby zapewnić sobie powodzenie w karmieniu swojego dziecka.

Data dodania: 2008-10-27

Wyświetleń: 5691

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

„O przygotowaniu piersi do karmienia napisano mnóstwo bzdur. Autorami ich prawie zawsze byli mężczyźni; zalecano więc kobietom, aby szczotkowały sutki szczoteczką do paznokci, wzmacniały je przez nacieranie alkoholem. Nie mogę sobie wyobrazić mężczyzny szczotkującego sobie prącie! A sutek jest co najmniej tak wrażliwy jak członek męski, może nawet bardziej.” - tak ujęła sprawę Sheila Kitzinger (światowej sławy autorytet w sprawach porodów i karmienia piersią, propagatorka korzystnych dla kobiet zmian w położnictwie) w książce „Karmienie piersią”.
Może zdążyłaś już usłyszeć jakieś „dobre rady” na ten temat i podpowiedzi, jak należy hartować brodawki w czasie ciąży? A może masz wklęsłe lub płaskie brodawki i ktoś próbował ci wmówić, że takimi brodawkami nie będziesz w stanie karmić swojego dziecka i że musisz w ciąży wykonywać jakieś zabiegi, aby je uformować?
Nie ma żadnych powodów, by w jakikolwiek sposób przygotowywać piersi do karmienia. Jeśli chodzi o brodawki, to każdą można dziecko wykarmić, choć czasem trzeba włożyć w to więcej wysiłku, ale to dotyczy czasu po porodzie. Jedyną rzeczą, którą możesz w czasie ciąży uczynić, aby zapewnić sobie powodzenie w karmieniu, to solidna edukacja w tym temacie. Powinnaś dowiedzieć się jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi, jakie są cechy prawidłowego ssania, jakie pozycje można wybierać w zależności od różnych sytuacji (np. po cięciu cesarskim). Jeśli masz tzw. trudne brodawki (wklęsłe lub płaskie) powinnaś dowiedzieć się z nimi postępować, by dziecko było w stanie je uchwycić (co to są ćwiczenia Hoffmana, nakładki korekcyjne, „nipletki”). W przypadku tego typu brodawek szczególnie ważne jest, abyś dopilnowała, aby zacząć bardzo wcześnie i często przystawiać do piersi i aby nie podano dziecku butelki lub smoczka (to znacznie zaburza uczenia ssania z trudnej piersi).
I na koniec jeszcze jeden fragment wspomnianej wyżej książki Sheili Kitzinger, również trochę zaskakujący jak pierwszy, który zacytowałam: „Odpowiedź sutka na stany emocjonalne, jego gotowość do „oddania się” jest podobna do zmian, jakim ulega kształt pochwy, gdy kobieta pożąda zbliżenia z mężczyzną. Z tego powodu wszelkie pieszczoty podczas zbliżenia płciowego, do których należy gra miłosna, ich ssanie, drażnienie, są najlepszym przygotowaniem do procesu karmienia, bardziej naturalnym i przyjemnym niż wszelkie inne manipulacje, nacieranie, tarcie, wyciąganie podczas kąpieli, co jest często zalecane.”
http://www.blog.przedporodem.pl
Licencja: Creative Commons
0 Ocena