Wielkopolska i agroturystyka idą w parze. I dobrze, bo region ten oferuje bardzo wiele ciekawych miejsc, w których nie tylko można spędzić urlop, ale też wyciszyć się i zbliżyć do natury.

Na początek - agroturystyka. Każdy mniej więcej wie, o co chodzi, większość słyszała, na czym to polega. Tyle, że dzisiejsza agroturystyka to coś więcej niż tylko wakacje na wsi. Gospodarstwa, które organizują tego rodzaju wypoczynek zdają sobie sprawę, że muszą konkurować z coraz bardziej wymyślnymi ofertami biur podróży. Dlatego inwestują zarówno w bazę noclegową, która jest coraz wyższej jakości, jak i dodatkowe atrakcje.

Wypoczynek aktywny

Przykładem mogą być stadniny. Wielkopolska agroturystka oferuje sporo takich ośrodków w różnych częściach województwa. Innymi atrakcjami są wycieczki po okolicy, baseny, możliwość korzystania z położonych niedaleko lotnisk (skoki ze spadochronem). Kto lubi aktywny wypoczynek, nie powinien się nudzić.

Jednocześnie jednak agroturystyka nie traci nic ze swojego pierwotnego charakteru. Nadal można znaleźć miejsce zagubione na wsi, ciche i spokojne, w którym można zebrać myśli i odciąć się od biegu życia.

Wielkopolska jest pod tym względem miejscem bardzo ciekawym. Bo przecież to nie tylko Poznań, ale też pojezierze w północno-wschodniej części województwa, lasy na granicy z województwem lubuskim czy bagna na zachodzie.

Jeziora i lasy

Pojezierze Wielkopolskie to region znajdujący się w centralnej i północno-wschodniej części województwa. Największym jeziorem jest słynne Gopło. Można też odpocząć na trzecim pod względem głębokości jeziorem w kraju - jeziorem powidzkim, a także przemieszczać się między akwenami. Wielkopolska w tym rejonie odznacza się także niskimi opadami, co może być ciekawą alternatywą dla wybrzeża. Dzięki temu agroturystka w tych okolicach może rozwijać się bujnie i być dobrą opcją wakacyjną.

Na pograniczu Wielkopolski i Kujaw leży kolejny interesujący region - Pałuki. Także tam agroturystyka wydaje się być propozycją kuszącą. Pałuki to trawiasta nizina między gruntami ornymi, urozmaicona niewielkimi, łukowatymi wzniesieniami. To właśnie od tej charakterystycznej cechy ukształtowania terenu wzięła się jej nazwa. Pałuki szczycą się tym, że znajduje się tam ponad 100 zasobnych w ryby jezior. Miejsce idealne dla amatora agroturystyki.

Miejsca historyczne

Gospodarstwo agroturystyczne może też być dobrą bazą wypadową do zwiedzania. Wielkopolska to mnóstwo zabytków i to tych kluczowych dla polskiej historii. Miejscami obowiązkowymi są Biskupin, Ostrów Lednicki i Gniezno. Zwłaszcza to ostatnie miasto obfituje w ciekawe i warte zobaczenia miejsca. Sam Poznań wart jest osobnej wyprawy, nie tylko ze względu na zabytki średniowieczne, ale w ogóle charakter miasta. Niektórzy uważają, że jest pierwszym w kraju miastem z zachodnim klimatem.

Agroturystyka i Wielkopolska idą w parze. Zróżnicowany region z bogatą historią w dodatku dobrze skomunikowany z resztą kraju powinien przyciągać turystów. Trzeba wykorzystać moment i pojawić się tam przed nimi.

Licencja: Creative Commons