W poszukiwaniu definicji pasji natknęłam się na wiele znaczeń tego słowa. Najbardziej zaciekawiło i zdumiało mnie to, że niektórzy nie widzą rożnicy między pojęciami pasja a hobby, traktując oba wyrazy jako synonimy.

Data dodania: 2010-05-08

Wyświetleń: 2665

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dla przykładu, Słownik Języka Polskiego PWN definiuje pasje jako «wielkie zamiłowanie do czegoś». Z kolei Kopaliński określił słowem namiętność różnicę między pasją a hobby, zainteresowaniem czy zaciekawieniem. Wynika z tego, że różnica pozostaje w "natężeniu", sile i zaangażowaniu. Nie bez powodu przecież jest "szewska" pasja.

Definicja pana Kopalińskiego nie jest najgorsza, ale prawdziwy klucz do slowa pasja zanlazlam niedawno w ksiażce pt: "The element" autorstwa Kena Robinsona. Autor przedstawia tam pasje jako "brakujacy element" w życiu tych, którzy jeszcze jej nie znaleźli. Opisuje ją jako miejsce, w którym spotykają się dwie rzeczywistości: to co kochamy robić spotyka się z tym, w czym naprawdę jesteśmy dobrzy. To jest ten element, ktory najlepiej odzwierciedla i definiuje nasz potencjał. Element ten manifestuje się inaczej u każdej osoby, jednak jego komponenety sa uniwersalne (to te dwa komponenty, ktore muszą sie spotkać aby brakujący element "wszedł" na swoje miejsce).

Znalezienie swojego "brakujacego elementu" jest podstawą naszego dobrego samopoczucia, sukcesu i zdrowia każdej pojedyńczej osoby oraz organizacji, do ktorych dana osoba przynależy (państwa, miasta, szkoły czy miejsca pracy). Nie znaczy to, że każdy musi od razu być geniuszem w swojej dziedzinie, zdobywającym najwyższe noty, laury, medale i odznaczenia. Jednak, głęboko wierzę, że każdy kto znalazł swój "brakujący element" ma o wiele większe możliwości i szerszą perspektywę, a co za tym idzie - większe szanse na spełnienie i sukces. To pasja inspiruje nas do tego aby sięgać o wiele dalej niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić...

Pozwole sobie tutaj zakonczyć i zostawić Cię z tym na chwile... c.d.n.
Owocnych poszukiwań

Licencja: Creative Commons
0 Ocena