Smocze łodzie to niezwykle widowiskowy drużynowy sport wodny, wywodzący się z Chin, gdzie na tradycyjnych smoczych łodziach pływano od tysiącleci. Coraz częściej rozgrywane są także zawody smoczych łodzi.

Data dodania: 2010-04-28

Wyświetleń: 2681

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każda osada łodzi to dziesięciu wioślarzy, sternik (instruktor) oraz bębniarz. Rejs smoczą łodzią to misja zespołowa, gdzie liczy się zarówno indywidualne zaangażowanie, jak wspólne wysiłki. Tu każdy ma swoje zadanie i pracuje na zwycięstwo: bębniarz nadaje równy rytm wioślarzom, wybijając go na bębnie, zagrzewa też osadę do walki i podaje komunikaty o aktualnej sytuacji w wyścigu. Sternik ... no cóż, on steruje wszystkim i wszystkimi za pomocą długiego wiosła oraz silnego głosu. A wioślarze? Ich rola jest prosta: wiosła w dłoń i do roboty...

Przejażdżka smoczymi łodziami, niezależnie od swego celu czy tempa, świetnie sprawdza się jako element firmowych imprez integracyjnych. Harmonijna współpraca, wspólny cel, czysta i zdrowa rywalizacja, to narzędzia, które doskonale integrują zespół i świetnie wpływają na jego kondycję. Smocze łodzie to również bez wątpienia atrakcja sama w sobie: głośne rytmy bębniarza, kojący szum fal i rytmiczne uderzenia wioseł o toń wody.

Skąd się wzieły smocze łodzie?

Początki smoczych łodzi sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Co roku w Chinach, na brzegach rzeki Jangcy, u progu pory gorącej, kiedy to ludność trapiły susze i epidemie - odbywały się obrzędy przebudzenia śpiącego dotąd Boga - Smoka. Ów władca rzek i mórz miał sprowadzać zbawcze deszcze, dzięki którym obfite plony miały oddalić widmo głodu i chorób. Obrzędy, w formie zmagań zdobnych łodzi, okupione były licznymi utonięciami, które traktowano jako ofiarę dla bóstwa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena