Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą to wiesz, jak istotną kwestią się podatki w firmie. Aby nie mieć kłopotów z Urzędem Skarbowym (US) lub Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) musisz odpowiednio prowadzić księgowość w firmie.

Data dodania: 2010-04-28

Wyświetleń: 1831

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dobra księgowość to bowiem klucz do sukcesu każdej firmy. Aby osiągnąć swój cel, może prowadzić księgowość samodzielnie, zatrudnić księgową lub odwiedzić biuro podatkowe. Bydgoszcz, czy każde inne miasto umożliwia każdą z tych trzech opcji – poznaj ich zalety, by wybrać najlepszą dla porządku podatkowego w Twojej firmie.

Samodzielna księgowość sprawdza się w niedużych firmach – jednoosobowych działalnościach lub rodzinnych, niewielkich firmach. Jeśli dokumentów nie jest dużo i nie ma w firmie wielu pracowników, to można spróbować prowadzić księgowość samemu. Niemniej nawet wtedy, gdy ukończymy odpowiedni kurs lub szkolenie, w sprawach ważnych (rozliczenia roczne) warto zasięgnąć porady specjalisty, aby uniknąć korekt i wizyt w urzędach. Wadą takiego rozwiązania jest potrzeba stałego nadzoru nad dokumentami, duża systematyczność i odpowiedzialność za ewentualne pomyłki.

Osobny etat dla księgowej to pomysł dla małych i średnich firm, które potrzebują stałego nadzoru nad przychodami, rozchodami, fakturami, rozliczeniami i rejestrami. Większe podmioty mogą także utworzyć cały dział księgowości i rozliczeń, aby mieć pewność, że ich podatki są odpowiednio prowadzone. Wadą utworzenia etatu dla księgowej lub całego działu, są koszty – należy uwzględnić pensje nowych pracowników, wyposażyć stanowiska pracy, zapewnić świadczenia itd.

Biuro podatkowe to opcja dla każdego – przedsiębiorcy nie muszą tworzyć osobnych etatów, aby liczyć na kompleksową obsługę. Biura takie świadczą także usługi doradcze i reprezentują firmy w urzędach, niemniej biuro jest firmą zewnętrzną i nie ma z nim stałego kontaktu tak, jak z pracownikiem. Nie można więc np. szybko czegoś skonsultować, wszystko wymaga czasu i oczywiście – nakładów finansowych.

Każda z przedstawionych możliwości posiada zalety i wady – decyzja należy do przedsiębiorcy. Warto mieć tu na uwadze swój czas i możliwości finansowe – czasem zatrudnienie dodatkowej osoby lub skorzystanie z zewnętrznej firmy zapobiega wielu problemom w urzędach. Niemniej samodzielne prowadzenie księgowości to spora oszczędność i jeśli ktoś czuje się na siłach, to efekty takiej pracy mogą być zadowalające dla całej działalności firmy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena