„Chcesz szybko i bez wysiłku zarobić duże pieniądze?". W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej ogłoszeń tego typu. Firmy oferują bardzo dobre warunki finansowe i możliwość pracy we własnym domu - tak zwana praca zdalna.
Wystarczy mieć komputer z Internetem i w stopniu średnim opanować obsługę e-mail. Wydaje się, że jest to praca marzenie, a jednak mało kto decyduje się na taką pracę. Dlaczego?
Powodów jest wiele, przede wszystkim prowizyjny system wypłacania wynagrodzenia. Warunki oczywiście określane są przed podpisaniem umowy i najczęściej wynika z nich jasno, że podstawę pensji stanowi niejednokrotnie „najniższa krajowa", a premia naliczana jest z ustalonego systemu prowizyjnego. I wszystko jasne. Owszem, pensja może być bardzo pokaźna, ale zwykle bardzo trudna do wypracowania. Do tego wszystkiego dochodzi presja czasu, naciski ze strony kierownictwa na zwiększenie wydajności oraz brak możliwości „przegadania" problemów z najbliższym otoczeniem. A otoczenie organizacji jest także bardzo ważne. Brak możliwości wzorowania się na najlepszych pracownikach powoduje, że w pewnym momencie zaczyna brakować pomysłów na rozwój własnych pomysłów, na poprawę popełnianych przez nas błędów oraz na umocnienie przekonania, że dany pułap wysokich zarobków jest do osiągnięcia. Szybko okazuje się, że praca marzenie zamienia się w pracę utrapienie.
Są oczywiście ludzie dla których ten typ pracy to raj. Dla nich liczy się samodzielność, nie specjalnie sprawdzają się w pracy, gdzie o wszystkim decyduje się wspólnie, godzinami debatując o poszczególnych elementach oferty pracy. Sami wolą ustalać sobie rytm i godziny pracy, ponad wszystko cenią sobie indywidualne podejście do realizacji obowiązków służbowych, a znikome kontakty w kierownictwem to dla nich wisienka na torcie. Mają doskonały stosunek do tego co robią, a dzięki temu czują się spełnieni i zadowoleni, co z kolei przekłada się na zaangażowanie i w ostateczności na zarobki.
Widać z tego, że odbiór tej samej pracy może być zupełnie różny przez różne osoby. Dlatego tak istotne jest to, aby na samym początku sprecyzować własne oczekiwania względem miejsca pracy niejednokrotnie powołując się na własne cechy charakteru.
Dla kogo praca w domu tego typu?
Przede wszystkim dla tych, którzy potrafią pracować pod presją czasu, dla tych, którzy potrafią samodzielnie się mobilizować i dążyć do wyznaczonego celu. Także dla tych, którzy o problemach w pełnieniu obowiązków zawodowych potrafią mówić jasno i otwarcie, korzystając przykładowo z serwisów społecznościowych bądź branżowych. Jednym słowem jest to praca dla osób, które w świecie Internetu czują się jak ryba w wodzie.
Warto pamiętać o tym, że to co na pierwszy rzut może wydawać się proste i przyjemne, szybko może zmienić się w trudne i przykre do zrealizowania. Przemyślmy dokładnie decyzję o podjęciu zatrudnienia w formie pracy zdalnej.
M-S-M