Agencje pracy tymczasowej nawiązuje stosunek pracy z dwoma podmiotami: pracodawcą oraz pracownikiem. To jej podlega pracownik i jest odpowiedzialna za sprawy administracyjne i biurowe, włącznie z wypłatą wynagrodzenia.

Data dodania: 2010-04-12

Wyświetleń: 2139

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pracownicy tymczasowi są chronieni przez prawo. I tak na przykład, nawet, jeśli agencja pracy nie otrzymała wynagrodzenia od pracodawcy, do którego wydelegowała pracownika, musi ona wypłacić wynagrodzenie bez względu na ten fakt.

Dodatkowo prawodawstwo jasno określa, że nie może być mowy o dyskryminacji pracowników ze względu na rasę czy płeć oraz ze względu na podjętą formę zatrudnienia. Takie same prawa co do zapewnienia bezpieczeństwa higieny pracy mają zarówno pracownicy tymczasowi, jak i pracownicy stali. Pracownicy muszą mieć określony wymiar czasu pracy oraz prawo do otrzymywania minimalnej krajowej stawki wynagrodzenia bez bezprawnych potrąceń. Te wszystkie warunki i zasady agencja pracy powinna ustalić z pracownikami, zanim ci rozpoczną pracę.

Według prawa pracownicy nie mogą przepracować więcej niż średnio 48 godzin tygodniowo, chociaż pracownicy na własne życzenie mogą zrezygnować z tego. Limit odnosi się do wszystkich przepracowanych godzin, nawet, jeśli praca wykonywana jest w kilku miejscach.

Agencja nie ma wymogu płacenia pracownikom tymczasowym za dni świąteczne i dni wolne od pracy. Jednakże płatne zwolnienie chorobowe jest uzależnione od kategorii pracowników – jeśli pracownik tymczasowy został zgłoszony do przyznania zasiłku chorobowego i jest traktowany jako osoba zatrudniona, otrzyma je.

Osoby, które rejestrują się w agencji pracy (mogą nawet w kilku jednocześnie, nie ma limitu) i uzyskują dzięki niej pracę, nie muszą korzystać z innych usług agencji, na przykład wynajmu mieszkania czy szkoleń. Jeśli jednak zdecydowała się na dodatkowe usługi, może zaprzestać korzystania z nich bez ponoszenia konsekwencji z podaniem krótkiego okresu wypowiedzenia w wysokości 10 dni roboczych dla zakwaterowania i 5 dni roboczych dla pozostałych usług.

Wielu pracowników tymczasowych żyje w przekonaniu, że po odejściu od pracodawcy, gdzie wykonywali pracę tymczasową, nie mają prawa być później zatrudnieni u tego samego pracodawcy. Prawo jednak o tym nie mówi. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do poprzedniego pracodawcy wydelegowała nas inna agencja pracy – wtedy należy sprawdzić warunki umowy, bowiem agencja pracy ma prawo zastrzec nasze ponowne zatrudnienie za pośrednictwem innej konkurencyjnej agencji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena