Każde projektowanie stron ma na celu stworzenie atrakcyjnej, łatwo dostępnej i funkcjonalnej strony internetowej, która przekona użytkownika, aby coś zrobił. Dlatego tworzenie stron internetowych wymaga dobrej grafiki, prostej i intuicyjnej nawigacji witryny oraz logicznego układu strony.

Data dodania: 2010-04-01

Wyświetleń: 77312

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poniższe propozycje stanowią ogólne, praktyczne wytyczne projektowania stron internetowych.

Treść
Projektowanie stron ma sprawić, że witryna będzie uważana za dobre źródło informacji oraz będzie budowała renomę firmy. Słaba gramatyka i ortografia natychmiast zmniejszają wiarygodność i odbijają się negatywnie na reputacji firmy. Pamiętaj, że ludzie używają Internetu do wyszukiwania informacji. Niezależnie od tego, czy sprzedajesz własne produkty czy polecasz produkty kogoś innego, należy najpierw dostarczyć cennych informacji dla odwiedzających. Inaczej zaczną szukać tych informacji u konkurencji.

Kompatybilność
W użyciu jest kilka różnych przeglądarek internetowych. Tworzenie stron internetowych musi zapewnić, by witryna działała poprawnie w najczęściej używanych przeglądarkach. Żeby tak było, trzeba czasem zrezygnować z niektórych efektów specjalnych, ponieważ nie są one wspierane przez wszystkie przeglądarki. Pomimo tego, że większość przeglądarek internetowych jest darmowych, ludzie nie zawsze aktualizują je do najnowszej wersji, wspierającej najnowsze technologie. Część użytkowników może nie wiedzieć, jak uaktualnić przeglądarkę, lub korzysta z zasady: "Jeśli to działa, nie naprawiaj." Projektowanie stron musi uwzględniać, że PC, MAC, Linux, PDA oraz telefony komórkowe korzystają z różnych przeglądarek. Profesjonalne tworzenie stron internetowych wymaga, aby witryna działała minimum na przeglądarkach Internet Explorer, Firefox, Opera i Safari. Sprawdzanie poprawności kodu HTML pomoże, ale ostateczny test polega na wyświetleniu strony w różnych przeglądarkach na różnych platformach.

Zdjęcia i grafiki
Internauci są niecierpliwi. Badania pokazują, że większość ludzi będzie opuszczać strony, których ładowanie trwa dłużej niż 10 sekund. Dobrą praktyką, jaką stosuje tworzenie tron internetowych jest taka optymalizacja zdjęć i innych plików graficznych, aby były tak małej wielkości, jak to możliwe bez utraty jakości obrazu. Zawsze należy stosować atrybuty wysokości i szerokości na zdjęciu, aby reszta strony mogła się załadować podczas pobierania plików graficznych. Użyj tagu ALT, aby ludzie z wyłączoną grafiką wiedzieli, co obraz przedstawia.

Kolory tła
W przypadku korzystania z innego koloru tła niż biały, projektowanie stron musi specyfikować konkretny kolor linku. W przeciwnym wypadku przeglądarka określi domyślny kolor linków i może sprawić, że będą one nieczytelne.

Multimedia
Na multimedia składają się animacje flash, pliki wideo, pliki audio i muzyka w tle. Tworzenie stron internetowych często korzysta z mediów strumieniowych, ponieważ skraca to czas pobierania strony. Upewnij się, że użytkownik może zatrzymać i uruchomić pliki multimedialne lub animacje flash. W ten sposób ludzie z wolnymi połączeniami lub urządzeniami, które nie obsługują dane multimedia, mogą je zignorować. Dobrą zasadą, jaką zaleca projektowanie stron, jest umieszczenie wszystkich ważnych informacji w tekście, aby użytkownik miał do nich dostęp bez korzystania z multimediów. Jeśli wtyczka jest potrzebna do korzystania z multimediów, należy podać do niej link, bowiem wtedy użytkownik może ją zainstalować. Wreszcie przy podejmowaniu decyzji o wykorzystaniu multimediów, tworzenie stron internetowych wymaga pamiętania o 10-sekundowej regule do załadunku serwisu.

Nawigacja
Nawigacja strony powinny być prosta i intuicyjna. Badania wykazały, że jeśli użytkownik nie ma dostępu do informacji których szuka w ciągu trzech kliknięć, to opuszcza stronę. Jest to reguła 3 kliknięć i każda podstrona w serwisie powinna być dostępna po maksymalnie 3 linkach.

Linki
Tworzenie stron internetowych wymaga kresowego testowania poprawności linków. Nic nie drażni bardziej od niedziałających linków. Istnieje kilka bezpłatnych usług online, które okresowo sprawdza, czy linki są poprawne i warto z nich korzystać.

Ramki
Należy unikać stosowania ramek, ponieważ utrudnia wyświetlanie poszczególnych stron zakładkach.

Wnioski
Profesjonalne tworzenie stron internetowych to połączenie zdrowego rozsądku i dobrego planowania. Witryny powinny być atrakcyjne, i przyjazne dla użytkownika i co najważniejsze powinny dostarczać informacji lub usług, których użytkownik oczekuje.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena