Zapraszam Cię do podróży, której ukoronowaniem będzie poczucie bezpieczeństwa płynące z wiedzy o stanie rodzinnej kasy - począwszy od dziś aż po Twoją emeryturę. Oto pierwszy krok

Data dodania: 2010-03-31

Wyświetleń: 2278

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszystko zaczyna się od wyznaczenia celu "palcem na mapie", a następnie od zrobienia pierwszego kroku. Na zdjęciu 31-letniaMartyna Wojciechowska, trzecia i najmłodsza Polka - zdobywczyni szczytu Mount Everest (8848 m).

Od wydawania do zarządzania

Zaczynę od pytania: czy chcesz awansować z „Szefowej wydatków" na „Menedżerkę domowego budżetu i finansów osobistych"? Jeżeli nie masz takich ambicji, nie czytaj dalej tego artykułu. Jeśli jednak zapaliłam w Tobie iskrę zainteresowania - koniecznie zostań przy tym artykule, rozsądna kobieto;)

Nie będę mydliła Ci oczu, czeka Cię długa droga. Tak jak Martyna, na załączonym obrazku, stajesz się podróżniczką . Tak jak ona, musisz zadbać o każdy szczegół wyprawy, żeby trafić do celu. Wcześniej musisz go sprecyzować, a także zdobyć wiedzę nt. miejsca wyprawy i zadbać o niezbędne wyposażenie.

W przeciwieństwie do Martyny, nie masz dużej wiedzy i doświadczenia w podróżowaniu w interesujących cię rejonach, szczególnie tak abstrakcyjnych jak finanse. Wiedza jest dla Ciebie sprawą kluczową, a ja oferuję Ci ją nieodpłatnie;)

Dzisiaj chcę, żebyśmy uświadomiły sobie jak ważne jest postawienie PIERWSZEGO KROKU w podróży ku staniu się menedżerką domowych finansów i zrealizowaniu celów jakie sobie stawiasz.

Ten pierwszy krok to rozeznanie się z jakiego miejsca startujesz. Na finansowej mapie oznacza to tyle, co: ILE wydajesz miesięcznie, NA CO i DLACZEGO tak dużo?;) (moje ulubione: gdzie są moje pieniądze?).

Paskudny sekret

Opowiem Ci w kilku zdaniach o mojej przyjaciółce. Nazwijmy ją umownie Kamilą. Jak większość moich koleżanek, nie myśli o swojej emeryturze, co poniekąd rozumiem, mamy przecież po te 19 lat... no dobra 29 lat:P. Kamila, owszem, miewa oszczędności, które pieczołowicie... wydaje na zasłużone wakacje. Ma dobrą prace, nie może narzekać, jej konto jest regularnie zasilane. Wysokość wypłaty nie ma znaczenia, zawsze będzie kolejna transza do wydania i do oszczędzenia... na wypoczynek.

Gdyby któregoś dnia telewizyjni detektywi modowi splądrowali zawartość jej szafy, nie miałaby czego się powstydzić. Bowiem Kamila stara się wyróżniać w pracy, ubiera się zgodnie z najnowszymi trendami, przy czym ma swój styl, markowe okulary i masę innych, kluczowych dodatków. Wygląda jak zamożna kobieta (choć wynajmuje M2) i o takim partnerze marzy... no może nie zupełnie, lepiej żeby JEGO karta kredytowa MIAŁA pokrycie... No właśnie. Kamila MA PASKUDNY SEKRET... wyczyściła swoje wszystkie karty kredytowe i zamarła w przerażeniu, bo nie ma zielonego pojęcia co z tym zrobić.

Mogłaby iść do szefa po podwyżkę, którą jej obiecywał od dłuższego czasu. Jednak jak mi powiedziała, nie zamierza upomnieć się o swoje, bo nie chce być „nielojalna wobec szefa" w „czasie kryzysu". Na nic zdały się tłumaczenia, że jej dział akurat przynosi firmie przyzwoite zyski, więc ma mocny argument. Przerażenie potęguje widmo spłaty rachunków z kilku ostatnich miesięcy, a ostatnio zgromadzone oszczędności pochłonął wyjazd do Bułgarii.

Jak do licha Kamila mogłaby przewidzieć taką dziurę budżetową, jak nie wie ILE DOKŁADNIE MA PIENIĘDZY, NA CO je wydaje i DLACZEGO nic jej nie zostaje?!

Ile masz aktualnie pieniędzy?

Zmotywowana do działania? Nadal nie chce Ci się zdobyć informacji - ILE masz aktualnie kapitału i ile wydajesz miesięcznie, na co... etc? To jest sytuacja podobna do tej, kiedy rezerwujesz piękny apartament nad morzem, pytasz właścicielką pensjonatu jak możesz tam dojechać, ale nie mówisz jej skąd wyruszasz, bo nie wiesz...? Dajesz sobie w ten sposób 0% szans na bycie dobrze poinstruowaną jak osiągnąć cel podróży.

Krok 1: Ile wynosi Twój kapitał własny? Chwila prawdy...

AKTYWA

Środki pieniężne w banku

Gotówka - przeszukaj portfel, świnkę skarbonkę, wszystkie zakamarki i skarpety;)

Inwestycje (lokaty, fundusze inwestycyjne, akcje, obligacje etc) - zanotuj ich aktualną wartość)

PASYWA

Kredyty/pożyczki

Debety na kontach (wykorzystane)

Ujemne salda kart kredytowych (wykorzystana część limitu kredytowego)

Pożyczki od znajomych

Pożyczki hipoteczne

---------------------------------------------------------------

SUMA

-------------------------------
SALDO

-------------------

Życzę Ci żebyś była na plusie;)

Krok 2: Zabierz się za rejestrowanie miesięcznych wydatków:


* Zacznij sama rejestrować stałe opłaty, zakupy i osobiste wydatki. Stopniowo wciągaj w podliczanie paragonów i wyciągów bankowych resztę rodziny.

* Wydatki przypisuj do kategorii stałych np. czynsz, opłaty za telefon, Internet, raty kredytów itd. oraz do kategorii zmiennych typu: jedzenie, ubrania, rozrywka.

* Włącz partnera i starsze dzieci w akcję pt. łatanie domowego budżetu. Najpierw uświadom ich ile wydajecie miesięcznie, jaka jest aktualna dziura budżetowa, a następnie wspólnie zastanówcie się jak ją załatać.

* Niech każde z was wskaże niezbędne osobiste wydatki oraz te, z których może zrezygnować na rzecz wspólnego celu... no właśnie, do czego dążycie? Jakie extra wydatki czyhać będą na wasz budżet podczas, gdy będziecie kroczyć na drodze ku realizacji X celu, który planujecie zrealizować do Y dnia?

Podstawy planowania przyszłych wydatków / dochodów oraz przykładową listę wydatków zamieszczę w kolejnym artykule.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena