Podkreślają styl i charakter wnętrza. Różnorodne kształty stopni i balustrad, a także materiały z których są one wykonane pozwalają tworzyć we wnętrzu niezwykle oryginalne formy.
W nowym budownictwie, w którym dominują otwarte przestrzenie, schody projektuje się zazwyczaj w przestronnych holach lub salonach. O wyborze rodzaju schodów decyduje przede wszystkim ilość wolnego miejsca poszczególne modele mają bowiem różne wymagania przestrzenne, niezbędne do ich instalacji.
Kształt schodów może być prosty, spiralny, lub spływać niczym kaskada - od najwęższych stopni na górze do najszerszych na dole, bądź też wachlarzowato - rozkładając się niczym wachlarz. W zależności od planu aranżacji przestrzeni, schody mogą biec wzdłuż ściany (ścian) albo odrywać się od niej, w taki sposób by stanąć w otwartej przestrzeni, np. jako spiralny "korkociąg" łączący kondygnacje. Dobrym pomysłem może być dodatkowo zagospodarowanie spocznika jako oddzielnego pomieszczenia i np. umiejscowić tam szafę.
Coraz popularniejsze stają się schody w stylu industrialnym. W klimacie tym często wykorzystuje się surowe konstrukcje stalowe lub ryflowaną blachę.
W zależności od koncepcji i materiału schody będą łagodnie wtapiać się w tło lub też stanowić mocny akcent pomieszczenia. Zabudowane drewnem, w sąsiedztwie tego samego tworzywa, stawiają na neutralność i wyglądają jak duży mebel. Odwrotnie będą odbierane te potraktowane jak dzieło sztuki i odpowiednio wyeksponowane. W celu uwypuklenia walorów wizualnych schodów możemy posłużyć się światłem.
Właściwe doświetlenie schodów jest także bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Istotne jest, by codzienne pokonywanie stopni nie sprawiało trudności, ani nie powodowało niepotrzebnego zagrożenia. Odpowiednie oświetlenie nada jednocześnie schodom wyjątkowy wygląd, podkreśli ich kształt i wydobędzie naturalne piękno zastosowanych materiałów.