Ich rolą jest ugaszenie i sygnalizacja pozaru lub zatrzymanie jego rozprzestrzenienia się i rozwoju pożaru.
W przypadku urządzeń gaśniczych gazowych mamy do czynienia ze środkami gaśniczymi, w postaci gazów obojętnych lub tzw. Zamienników halonów, magazynowanymi pod ciśnieniem w zbiornikach, butlach, połączonych rurociągami z układem dysz, rozmieszczonych w zabezpieczanej przestrzeni. Takie urządzenia wymagają najczęściej dedykowanych sterowników (CSG) w postaci odpowiednich modułów, instalowanych w centralach sygnalizacji pożarowej (CSP) lub w postaci wydzielonych central automatycznego gaszenia.
Wymóg stosowania dedykowanego sterownika wynika z potrzeby zachowania specjalnej, wymaganej normami procedury, według której przebiega proces przygotowania obiektu gaszenie gazem i proces gaszenia, aby odbyło się to w sposób bezpieczny dla ludzi i budynku.
Wymagania na centrale automatycznego gaszenia i sygnalizacja pozaru (CSG) jako sterowniki dedykowane dla urządzeń gaśniczych gazowych podane są w normie PN-EN 12094-:2006 „Stałe urządzenia gaśnicze - Podzespoły urządzeń gaśniczych gazowych - instalacje pozarowe służą do odbierania i przetwarzania wejściowych sygnałów inicjujących pochodzący od instalacji sygnalizacji pożarowej (ISP) i sygnałów inicjujących, pochodzących od ręcznych urządzeń inicjujących (przycisk START GASZENIA), podłączonych bezpośrednio do CSG.
Uruchomienie urządzeń alarmowych oraz przekazanie sygnału gaszenia po odebraniu alarmowego sygnału inicjującego (sygnał gaszenia może być, zgodne z funkcją nieobowiązkową, wstrzymany na określony czas przyciskiem STOP GASZENIA);