EMOTIONAL FREEDOM TECHNIQUE to prosta i skuteczna metoda, która szybko uwalnia, nas od negatywnych emocji. Stworzył ją Greg Craig w oparciu o akupunkturę, kinezjologię (badania dr. Kinezjologii stosowanej dr George Goodhearta), a także psychologię (badania dr Johna Diamonda i dr Rogera Callahana).

Data dodania: 2010-03-17

Wyświetleń: 4192

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

EMOTIONAL FREEDOM TECHNIQUE to prosta i skuteczna metoda, która szybko uwalnia, nas od negatywnych emocji. Stworzył ją Greg Craig w oparciu o akupunkturę, kinezjologię (badania dr. Kinezjologii stosowanej dr George Goodhearta), a także psychologię (badania dr Johna Diamonda i dr Rogera Callahana). Gównym założeniem EFT jest, że wszelkie negatywne emocje, ból i choroby spowodowane są zaburzeniami energii w naszym ciele. EFT pomaga w usunięciu tych zaburzeń.
Metoda polega na opukiwaniu specjalnych punktów mieszczących się na końcach meridianów, kanałów, które przenoszą informacje energetyczne w naszym ciele. Opukiwanie tych punktów w trakcie gdy koncentrujemy się na negatywnej emocji powoduje energetyczne uwolnienie tej emocji.

Jak pracować na co dzień z EFT

Zacznij od rzeczy najprostszej. Przypomnij sobie jakieś doświadczenie, które wydarzyło ci się ostatnio, na które nie miałeś wpływu. Przypomnij sobie uczucia i emocje związane z tą sytuacją lub ludźmi, którzy w niej uczestniczyli. Jaka to emocja? Jeżeli nie potrafisz jej nazwać, ale ją czujesz, nazwij ja po prostu „tą emocją”. Kolejny ważny krok: zauważ intensywność tej emocji. Czy jest ona silna, czy słaba? Na skali od 0 – 10 ma ona numer… .

Pierwszy Krok  – Nastawienie na problem

Masaż wrażliwego punktu na piersi z równoczesnym, 3 krotnym wypowiadaniem afirmacji.
Chcesz pozbyć się negatywnej emocji, najpierw psychicznie „nastawiasz” swoje myślenie na pozytywne, co robi się w formie afirmacji.
Brzmi ona następująco:
„Nawet jeżeli czuję ……………… (nazwa emocji, bólu lub problemu), kocham i akceptuję siebie całkowicie” lub
„pomimo mojego ……… samopoczucia, kocham i akceptuję siebie całkowicie”

Jeżeli nie potrafisz nazwać emocji, mów po prostu „tę emocję”. Np.:
„Nawet jeżeli czuję zdenerwowanie przed publiczną prezentacją, kocham i akceptuję siebie całkowicie”
„Nawet, jeżeli boję się pająków, kocham i akceptuję siebie całkowicie”
„Nawet jeżeli za bardzo przejmuję się krytyką szefa, kocham i akceptuję siebie całkowicie”

EFT działa również w radzeniu sobie z bólem fizycznym lub innymi dolegliwościami. Zamiast emocji możesz użyć nazwy problemu, lub fizycznej dolegliwości:

„Nawet jeżeli mam ten ból głowy, kocham i akceptuję siebie całkowicie”
„Nawet, jeżeli jestem zestresowana, kocham i akceptuję siebie całkowicie”
„Nawet, jeżeli boli mnie kręgosłup, kocham i akceptuję siebie całkowicie”

Wybraną afirmację powtarzaj na głos, 3 razy równocześnie masując punkt na piersi.

Drugi Krok  – sekwencja podstawowa opukiwania.

Opukiwanie punktów meridianowych z równoczesnym wypowiadaniem słowa kluczowego w celu uzyskania równowagi energetycznej w ciele.
Opukuj kolejno punkty meridianowe na twarzy, górnej części tułowia i palcach (rys1), używając palca wskazującego i środkowego. Każdy punkt opukuj ok. 7 razy nie za mocno,  ale tak, aby poczuć. Równocześnie powtarzaj słowo kluczowe dla problemu.
Słowo kluczowe, to kwintesencja twojego problemu, wybór słowa klucza jest dowolny, indywidualny dla każdego. Jest to słowo, które jednoznacznie dla danej osoby określa jej problem. Na przykład, w powyższych przykładach słowa klucze mogłyby brzmieć:  zdenerwowanie (lub prezentacja), pająki, krytyka (lub szef), ból (lub głowa), stres itp.

Punkty meridianowe do opukiwania:
1 -   Na początku brwi, powyżej nosa
2 -   Bok oka – na kości znajdującej się po zewnętrznej stronie oka
3 -   Pod okiem – na kości poniżej oka, ok 2,5 cm poniżej źrenicy
4 -   Pod nosem, pomiędzy nosem a górną wargą
5 -   Podbródek – we wgłębieniu pomiędzy dolną wargą a brodą
6 -   Obojczyk – początek kości obojczykowej,  miejsce gdzie łączy się
obojczyk i żebro
7 -   Pod pachą, to na równi z brodawką sutkową u mężczyzn, u kobiet na
wysokości paska od stanika. Ten punkt opukujemy cała dłonią

8 -   Kciuk – u podstawy paznokcia po zewnętrznej stronie kciuka
9 – Palec wskazujący – u podstawy paznokcia, na boku placa, od strony
kciuka
10 – Palec środkowy – u podstawy paznokcia, na boku placa, od strony palca
wskazującego
11 – Mały palec – u podstawy paznokcia, na boku placa, od strony palca serdecznego
12 -Punkt Karate

Punkt Gamut – na zewnętrznej części dłoni, we wgłębieniu pomiędzy kostkami palca serdecznego i małego.

Kolejność

Punkty powyższe znajdują się po obydwóch stronach ciała. Możesz zacząć od dowolnej strony. Opukuj najpierw jedną stronę, a potem, jeżeli problem nie zniknął, drugą. Po zakończeniu sekwencji podstawowej opukiwania, zamknij na chwilę oczy i poczuj intensywność swojego problemu. Czy ból ustał, problem zniknął? Jeżeli nadal czujesz negatywną emocję, ból lub problem, zastanów się nad intensywnością twojego odczucia w tej samej skali od 0 -10 jak na początku procedury. Jeżeli emocje, ból lub problem całkowicie zniknął po zastosowaniu jednokrotnej procedury tappingu, to znaczy że świetnie sobie radzisz i bardzo dobrze reagujesz na EFT.

Czy zawsze działa?

Często zdarza się jednak, że obserwujemy częściową ulgę, to znaczy intensywność bólu, uczucia lub odczuwania problemu zmniejsza się powiedzmy z 7 do 3. W takiej sytuacji, należy powtórzyć obydwa kroki procedury EFT ale opukiwać resztki problemu. Należy zmienić nieco afirmację i zamiast uwalniać emocję, ból czy problem uwalniasz jego resztki.  W przykładach powyżej afirmacja brzmiałaby:
„Nawet jeżeli czuję jeszcze resztki zdenerwowania przed publiczną prezentacją, kocham i akceptuję siebie całkowicie”.
„Nawet, jeżeli jeszcze trochę boję się pająków, kocham i akceptuję się całkowicie”
itp.

Dobrze zdefiniuj problem

Jeżeli nie odczułaś ulgi w bólu ani zmniejszenia intensywności emocji po pierwszej rundzie EFT, być może to co opukiwałaś nie było źródłem Twojego złego samopoczucia. Spróbuj bardziej konkretnie określić swój problem i emocje leżące u jego podłoża.   Jeżeli opukiwałaś np. stres – określ czego on dotyczył i zamiast mówić „Nawet jeżeli jestem zestresowana”, użyj np. „Nawet jeżeli jestem zestresowana jutrzejszą rozmową kwalifikacyjną, kocham i akceptuję siebie całkowicie”. Jako słowa klucza możesz wtedy użyć np. „rozmowa kwalifikacyjna”.
Spróbuj kilka rund z nowym określeniem problemu. Zanim dojdziesz do wprawy w określaniu źródła swoich problemów i emocji może upłynąć trochę czasu, ale naprawdę warto. Skuteczność metody określana jest na 60-90%.

zdjęcie: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eft_punkte.jpg

Licencja: Creative Commons
1 Ocena