Tytuł tego artykułu jest z pewnością marzeniem większości kierowców. Ileż to razy z rozpoczą patrzymy na ceny paliwa licząc jaką liczbę kilometrów uda Nam się przebyć za określoną liczbę pieniędzy...

Data dodania: 2010-03-10

Wyświetleń: 3266

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niestety taka jes rzeczywistość. Wielu ludziom wydaje się, że wraz z zakupem samochodu kończą się wydatki. Oczywiście jest to nieprawda. Wręcz przeciwnie. Dopiero wtedy rozpoczynają się wydatki związane z samochodem.

Rzadko bowiem kto z Nas jest w stanie kupić sobie nowy, serwisowany samochód prosto z salonu. Wolimy zaopatrywać się w auta gorszej jakości ,jednak kilkaktrotnie droższe, niż te nowe z salonu.
Często zdarza się, że dopiero po zakupie odkrywamy wiele wad i usterek, które ma samochód. Całkowita naprawa jest dla nasz przeważnie bardzo kosztowna. Dlatego też oszczędna jazda często jest dla nas zaoszczędzeniem kolejnego przysłowiowego "grosza", którego w przyszłości przeznaczymy na naprawdę swojego samochodu.

Jak więc jeździć oszczędnie? Bardzo dużą popularność w ostatnim okresie ma tzw. "eco-driving", lub jak kto woli "ekojazda". Polega ona na specyficznej jeździe majacej na celu zmniejszenie spalania benzyny.

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych sposobów, które pomogą w odpowiedniej jeździe samochodem:

1. Jedź na niskich obrotach.
2. Biegi zmieniaj najpóźniej po osiągnięciu 2500 obrotów (benzyna), 2000 obrotów (diesel),
3. Jedź spokojnie. Jak najrzadziej używaj hamulca. Próbuj jechać płynnie. Czym częściej zmieniasz prędkość jazdym, tym bardziej zwiększa się spalanie.
4. Hamuj silnikiem. Nie jest prawdą, że wrzucając "na luz" Twoje spalanie jest zerowe. Samochód pobiera paliwo - oczywiście nie w tak dużym stopniu, jak przy normalnej jeździe. Hamując silnikiem odpływ paliwa całkowicie jest odcinany.
5. Podczas odpalania samochodu nie przyciskaj pedału gazu! Wielu kierowców przyzwyczajonych do starszych modeli samochodów praktykuje do dzisiaj takie zachowanie. Nie jest ono jednak odpowiednie. W większości samochodów, które obecnie jeżdzą po polskich drogach nie jest potrzebne dodawanie gazu podczas odpalania pojazdu, a przez to spalania większej ilości paliwa.
6. Zwróć uwagę na ładunek znajdujący się w samochodzie. Pamiętaj, że każdy kilogram ma znaczenie!

Mamy nadzieję, iż powyższe informacje będą dla Państwo pomocne podczas oszczędnej jazdy samochodem.

Licencja: Creative Commons