Według aktualnych danych statystycznych, pod koniec 2009 roku nastąpił wzrost średniej krajowej pensji Polaka. Wzrost ten zdecydowanie wpłynął na możliwość otrzymania kredytu mieszkaniowego.

Data dodania: 2010-02-26

Wyświetleń: 1937

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zgodnie z opiniami analityków przeciętna rodzina zarabiająca pensje w wysokości średniej krajowej może liczyć na kredyt umożliwiający zakup mieszkania w Gdańsku o powierzchni około 68 metrów kwadratowych. Jest to większa powierzchnia mieszkaniowa o 17,5% jaką można kredytować niż była prognozowana przez analityków.

Zwiększenie powierzchni mieszkaniowej jaką może kredytować bank dotyczy również osób samotnych osiągających wynagrodzenie w wysokości średniej krajowej. „Single" mogą liczyć na kredyt umożliwiający im zakup mieszkania w Gdańsku o powierzchni 31 metrów kwadratowych co stanowi 9% więcej od oczekiwanej. Można sądzić, iż notowane w ostatnim roku zawirowania na rynku nieruchomościami spowodowane kryzysem gospodarczym i obostrzeniami jakie wprowadziły banki przy udzielaniu kredytów mieszkaniowych pomału stabilizują się.

Znajdujące się w ofercie sprzedaży mieszkania w Gdańsku mogą już w tym roku znaleźć swoich nabywców. Cieszący się znacznym zainteresowaniem rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych Rodzina na Swoim poszerzył się już do 17 instytucji finansujących go. Dla osób chcących skorzystać z programu daje to większy komfort w możliwości wyboru banku, w którym zaciągną kredyt oraz jego większej konkurencyjności.

Analizy bankowców wskazują, że z programu rządowego wspierającego zaciąganie kredytów w 2009 roku skorzystało od 15 do 20 procent osób w skali udzielonych kredytów mieszkaniowych. Wsparcie rządowe ma również duży wpływ na coraz większe zainteresowanie zakupem mieszkania w Gdańsku.

Nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja związana z zaciąganiem kredytu Rodzina na Swoim w 2010 roku ponieważ szykują się zmiany dotyczące zawężenia kredytowania mieszkań jedynie do rynku pierwotnego. Póki jednak rządowy program dotyczy obu rynków oraz w sytuacji nieoczekiwanego wzrostu średniej krajowej płacy zwiększającej powierzchnię kredytowania mieszkania, na rynku nieruchomości w Gdańsku rok 2010 zapoczątkował się widocznym ruchem.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena