Darmowe programy, gry, pliki mp3, filmy wideo i nie chodzi tu wcale o piractwo, tylko o dobrodziejstwo Internetu. Globalna sieć zapoczątkowała erę cyfrowych altruistów, którzy pracują dla przyjemności, satysfakcji, podziwy, a nie dla pieniędzy.

Data dodania: 2010-02-26

Wyświetleń: 1570

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kto tworzy darmowe programy?


Prawdopodobnie są to pasjonaci dla których jest to forma sprawdzenia się i zaprezentowania swoich umiejętności. Oczywiście darmowe programy są również tworzone przez największe korporacje informatyczne na świecie. Jednak tu cel ich pracy jest zupełnie inny i w ostatecznym rozrachunku ma charakter komercyjno-marketingowy.  Nam chodzi o programistów czy artystów, którzy tworzą darmowe programy, ogólnodostępną muzykę, czy amatorskie filmy wideo z czystej potrzeby wewnętrznego rozwoju. Nie bez znaczenia jest tu też motywacja wynikająca z antyglobalistycznych przekonań. Niektóre darmowe programy powstają w jawnej opozycji do hegemonii międzynarodowych korporacji, które już nie tylko próbują kontrolować każdy segment rynku, lecz również ingerować ze swoimi produktami w życie społeczne. Altruistycznie tworzenie oprogramowania o charakterze outsourcingowym może być więc formą czynnego buntu i sposobem na wyrażanie postaw społecznych.


Darmowe programy i motywacje ich powstawania


Motywacji jest prawdopodobnie tyle ile twórców oprogramowania dostępnego bezpłatnie. Są jednak pewne przesłanki, które pozawalają poszeregować je w pewne grupy. Poza aspektami kreatywno-rozwojowymi, o których można przeczytać powyżej, darmowe programy są często okazją do współpracy ze specjalistami z całego świata.  Wiele aplikacji, zwłaszcza internetowych, nie powstaje na rynku lokalnym, lecz jest tworzonych w środowisku międzynarodowym. Wolontariat daje więc możliwość partycypacji w projektach łączących kultury, języki, kontynenty. Tworząc darmowe programy można poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach rozsianych po całym świecie. Daje to także możliwość uczenia się od wybitnych specjalistów zaangażowanych w  dany projekt. Taka wiedza i doświadczenie są  bezcenne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena