Artykuł ten jest podsumowaniem roku 2012 na polskim rynku darmowych i legalnych materiałów filmowych VOD.  Jeśli interesuje Cię oglądanie darmowych i legalnych materiałów filmowych oraz telewizyjnych poniższe zestawienie powinno przybliżyć Tobie jak wygląda rynek darmowego VOD w polskim internecie.

Data dodania: 2013-01-25

Wyświetleń: 2055

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W sieci można znaleźć wiele stron, które umożliwiają oglądanie filmów czy seriali online. Większość z nich niestety zamieszcza oferowane filmy niezgodnie z prawem łamiąc prawa autorskie do zamieszczanych materiałów. Istnieje jednak dobra alternatywa dla tychże serwisów. Legalnie i często zupełnie za darmo można oglądać online już setki jak nie tysiące filmów i seriali. Ponadto od czasu pojawienia się serwisów: tvnplayer, ipla czy VOD możemy legalnie oraz bez żadnych opłat można obejrzeć także różnej maści programy publicystyczne i rozrywkowe. Niektóre serwisy oczekują tylko tego, żebyśmy w zamian obejrzeli blok reklamowy. Pragnę więc zaprezentować ofertę darmowych filmów VOD z legalnych źródeł. Poniżej przedstawiam mój osobisty ranking serwisów VOD umożliwiających oglądanie materiałów za darmo na stan 1 stycznia 2013. W tym zestawieniu pragnę także zaprezentować zalety jak i wady tychże serwisów.


1.  Iplex

Iplex to bez wątpienia pionier na rynku VOD. Jako pierwszy wprowadził do swojej oferty darmowe filmy i od tego czasu serwis bardzo się rozwinał. Zatem możemy wnioskować, że wprowadzenie możliwości oglądania filmów za darmo było strzełem w dziesiątkę. Wkrótce potem inne serwisy idąc śladem Iplexu wprowadziły możliwość oglądania materiałów bez opłat. Co zatem posiada w swojej ofercie Iplex ? Przede wszystkim filmy fabularne i dokumentalne. W porównaniu z innymi serwisami iplex może się pochwalić tym, że w swojej ofercie posiada zdecydowanie największą ilość darmowych filmów co czyni go zdecydowanie najbardziej wartościową witryną w tym zestawieniu. Oczywiście nie należy się spodziewać, że można obejrzeć za darmo filmy w dniu ich kinowej premiery ale baza filmów naprawde robi wrażenie, a jeśli dokonamy niedużej opłaty będziemy mieć także dostęp do nowszych, bardziej pożądanych produkcji. Jako minus można wskazać, fakt iż, Iplex nie posiada imponującej bazy seriali w swojej ofercie. Moim zdaniem wynika to z faktu, że serwis od początku skupiał się na samych filmach. Należy jednak patrzeć na to z przymróżeniem oka gdyż duża baza filmów rekompensuje nam te niedociągnięcie z nawiązką.


2. VOD 


Vod to zdecydowanie najpopularnieszy serwis z darmowym VOD w polskim internecie. Śledzę polski rynek darmowego VOD od samego początku  i muszę przyznać, że serwis tak jak Iplex bardzo się rozwinął i przebił go popularnością. VOD jest jest z pewnością liderem na polskim rynku dlaczego zatem umieściłem go na drugiej pozycji w moim rankingu? Według mnie iplex ma narazie lepszą bazę filmów fabularnych choć należy wskazać na fakt, że jeśli Vod będzie się rozwijał w takim tempie jak dotychczas to wkrótce może przegonić Iplex'a. Wydawać by się mogło, że skoro VOD jest popularniejszy to jest bardziej atrakcyjny dla użytkowników internetu. W moim odczuciu jest to jednak mylne pojęcie. Za VOD stoi medialny gigant Onet i z pewnością ten fakt tłumaczy tak wysoką popularność tego serwisu. Co do samej oferty. W serwisie znajdziemy praktycznie wszystko co nas powinno interesować: filmy, seriale oraz programy rozrywkowe.


3. Tvnplayer


Długo zastanawiałem się czy tego serwisu nie umiejscowić na drugim miejscu. Po dłuższym namyśle stawiam go jednak na trzeciej pozycji. TVN prezenotwał swoje materiały jeszcze do niedawna na samym Onecie. Przedstawiciele TVN'u widząc, że rynek się rozwija zapragneli mieć własny serwis VOD i w ten oto sposób powstał Tvplayer. I według mnie dobrze, że tak się stało. Tvnplayer umożliwia głównie oglądanie przeróżnych produkcji TVN'u począwszy od seriali, a skończywszy na filmach i programach rozrywkowych. Choć baza seriali i programów telewizyjnych jest olbrzymia to jednak oferta filmowa nie powala na kolana. Co więcej nawet kinoplex o którym za chwile w tej materii znacznie wyprzedza tvnplayer. Stąd dopiero trzecia pozycja w moim rankingu. Jeśli zatem interesują Cię polskie seriale i programy TV to jest to serwis stworzony specjalnie dla Ciebie.  


4. Vodeon


Tak jak w przypadku Tvnplayer'u długo zastanawiałem się na której pozycji umieścić Vodeon. Z uwagi na fakt, iż Vodeon istnieje w internecie 2-3 miesiące i posiada w porównaniu z innymi serwisami sporą bazę filmów fabularnych to postanowiłem dać Vodeonowi kredyt zaufania i "wrzucić" go na czwartą pozycję. W Vodeonie jest jedna bardzo duża zaleta. W pozostałych serwisach filmy często się powtarzają. A w przypadku tego serwisu tak nie jest. Oczywiście część materiałów pokrywa się z innymi serwisami ale takich przypadków jest mało.  W Vodeonie można znaleźć produkcje niespotykane na innych seriwsach. Przeważają filmy akcji oraz horrory ale zdarzają się także takie hity jak: "Co gryzie Gilberta Grape'a". Vodeon to narazie mało znany serwis ale gorąco mu kibicuje i mam nadzieje, że będzie rozwijał się w takim tempie jak dotychczas. Vodeon jako pierwszy wprowadził program partnerski dzięki któremu z polecanie filmów otrzymamy wirtualną walutę którą później możemy zamienić na prawdziwą gotówkę. Osobiście wydaje mi się także najładniejszym serwisem w sieci. Funkcjonalność i wygoda w korzystaniu serwsiu jest jak dla mnie na najwyższym poziomie. Zwrócę jeszcze uwagę na fakt, że Vodeon w swojej ofercie ma tylko i wyłącznie darmowe produkcje.


5. IPLA


Niektórzy pewnie zastanawiają się dlaczego tak niska pozycja IPLA ? Według mnie Vodeon oraz Ipla powinny znaleźć się na równorzędnej pozycji. Tak jak już wspomniałem "wywindowałem" Vodeon troche wyżej bo dałem mu kredyt zaufania. Czy utrzyma on swoją pozycję zależy w jakim tempie będzie się on rozwijał. Pamietajcie, że ten ranking to tylko moja subiektywna ocena serwisów z darmowymi materiałami Video i przy jego tworzeniu nie kieruję się popularnością serwisu tylko ich zawartością czyli wartością prezentowanych treści w tychże serwisach. IPLA to tak jakby ostatni serwis mogący pochwalić dość sporą ilością darmowych materiałów. Nie ma w swojej ofercie tak rozbudowanej bazy filmów jak Iplex czy VOD ale za to jest tu duża baza seriali i obok tvnplayer'u chyba najlepsza baza programów telewizyjnych. Naomiast jeśli interesujesz się sportem to IPLA też powinna przypaść Ci do gustu.


6. TVP VOD


Na szóstym miejscu "wylądował" serwis VOD prosto od telewizji polskiej. Możemy tutaj znaleźć za darmo dość sporo produkcji TVP wliczając seriale, filmy, dokumenty oraz programy telewizyjne. Czyli w zasadzie wszystko co by nas mogło interesować. Największą wadą tego serwisu w mojej ocenie jest to, że każdy prezentowany materiał jest produkcji TVP. Zatem nie wszystko może przypaść nam do gustu. Jeśli natomiast cenisz sobie produkcje Telewizji publicznej to serwis jest stworzony idealnie dla Ciebie.


7. VodTube


Vodtube a co to ? Trafiłem na tę stronę zupełnie przypadkiem. Nie jest to typowy serwis udostępniający materiały filmowe. Ale jak udało mi się dowiedzieć przeglądając tę witrynę założeniem twórców serwisu jest skatalogowanie wszystkich dostępnych w internecie darmowych materiałów VOD. Wygląda na to, że serwis istnieje od miesiąca a już ma dość dużą bazę materiałów wyprzedzając z pewnością kinoplex oraz cineman. Serwis jest zadbany i czytelny ale jak narazie mało popularny. Zobaczymy co przyniesie czas. Serwis ze wszystkimi materiałami VOD skatalogowanymi tematycznie według ich rodzajów jest z pewnością bardzo potrzebny w polskim internecie. Śledzę serwis od kilku dni i muszę przyznać, że ludzie go prowadzący mają dobre tempo w dodawaniu filmów do bazy. Gdyby Vodtube faktycznie podołał stawianym przed sobą celom i autorzy serwisu skatalogowaliby wszystkie dostępne w internecie materiały VOD to z pewnością umieściłbym go bezapelacyjnie na pierwszym miejscu tego zestawienia. Jak narazie ląduję on na 7 miejscu, ale także jak w przypadku Vodeonu gorąco kibicuje temu projektowi.

8. Kinoplex


Wspomniałem już, że śledzę rynek darmowego VOD od samego początku. Kinoplex jest jednym z najstarszych serwisów posiadających w swojej ofercie darmowe filmy. Jestem jednak rozczarowany jego rozwojem. W swojej ofercie posiada mało darmowych filmów fabularnych jak i dokumentalnych i nie będe daleki od prawdy jeśli napiszę, że od początku powastania serwisu oferta darmowych pozycji praktycznie stoi w miejscu i nie powiększa się. Być może serwis stawia na płatne filmy a darmowe pozycje są tylko takim małym dodatkiem w serwisie mającym zebrać oglądalność. Co więcej. Większość materiałów pokrywa się z ofertą choćby Iplex'u. Stąd tak odległa ósma pozycja w moim zestawieniu.


9. Cineman


Na ostatnim dziewiątym miejscu swoje miejsce znalazł Cineman. Serwis posiada w swojej ofercie jak dotąd "aż" 15 darmowych filmów fabularnych. Więcej chyba nie muszę dodawać.

W niektórych zestawieniach serwisów z darmowymi i legalnymi filmami krążącymi po internecie znalazłem jeszcze takie serwisy jak filmy-dokumentalne oraz tvscreen. Dlaczego nie umieściłem ich w moim rankingu? Dlatego, że tvscreen z początkiem 2012 roku zbankrutował, a serwis filmy-dokumentalne w mojej ocenie nie kataloguje wyłącznie legalnych materiałów zatem nie ma miejsca dla tego serwisu w powyższym zestawieniu. Podsumowując rok 2012 na polskiej scenie z darmowymi serwisami VOD przyniósł nam dużą pozytywną niespodziankę w postaci serwisu Vodeon. Prym na rynku nadal wiodą serwisy VOD oraz Iplex ale po piętach depcze im tvnplayer. TVP jak co roku serwuje nam tylko swoje produkcje a Kinoplex wraz Cineman'em w ogóle nie poszerza swojej oferty z darmowymi filmami. Warto także obserwować Vodtube i oby spełnił pokładane w nim nadzieje. Artykuł ten stworzyłem dla osób poszukujących alternatywy dla pirackich stron z filmami online. Jako fan dobrego kina zachęcam do oglądania darmowych produkcji oraz popularyzacji legalnych treści w internecie. Mam nadzieje, że powyższy ranking pomoże Wam w odnalezieniu tego czego szukacie i znalezieniu serwisu odpowiedniego dla siebie.      

Licencja: Creative Commons
0 Ocena