Najważniejsze w każdym leczeniu jest to, aby wyeliminować przyczynę bólu, a nie tylko łagodzić jego symptomy. Dlatego leczenie schorzeń kręgosłupa
odcinka lędźwiowego i szyjnego w Centrum Rehabilitacji i Medycyny Naturalnej odbywa się kompleksowo trzema typami zabiegów.

Data dodania: 2010-02-06

Wyświetleń: 5162

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najważniejsze w każdym leczeniu jest to, aby wyeliminować przyczynę bólu, a nie tylko łagodzić jego symptomy. Dlatego leczenie schorzeń kręgosłupa odcinka lędźwiowego i szyjnego w Centrum Rehabilitacji i Medycyny Naturalnej odbywa się kompleksowo trzema typami zabiegów.

Przyczyną najczęstszych dolegliwości od kręgosłupa jest ucisk przemieszczonego jądra miażdżystego wewnątrz krążka międzykręgowego (dysku). Spowodowane jest to zwykle znacznym zmniejszeniem przestrzeni międzykręgowych na skutek mało aktywnego trybu życia, niewłaściwej budowy fizjologicznej ciała i kręgosłupa, a także urazu lub choroby. Często przyczyny te łączą się potęgując dolegliwości. Siedząca praca, mało ruchu i wykonywanych ćwiczeń powodują osłabienie mięśni i wiotczenie więzadeł odpowiedzialnych za utrzymywanie postawy oraz przenoszenie obciążeń jakim każdego dnia poddawany jest nasz kręgosłup. W skutek tego coraz większe obciążenia statyczne i dynamiczne oddziałują bezpośrednio na dyski obniżając zdolność ich regeneracji (sprężystość) i zmniejszając trwale przestrzenie międzykręgowe. Naciskane osiowo jądro miażdżyste przemieszcza się ze znacznie zwiększoną siłą uciskając statycznie na pierścień włóknisty i osłabiając go. Skumulowane naprężenia wewnętrzne dysków powodują zmniejszenie ilości płynu śródtkankowego stanowiąc początek dla dyskopatii i zmian zwyrodnieniowych, a co za tym idzie dla większości dolegliwości i schorzeń kręgosłupa. Dlatego w Centrum Rehabilitacji i Medycyny Naturalnej do leczenia schorzeń kręgosłupa pierwszym i najważniejszym zabiegiem, aby trwale odblokować ucisk dysków spowodowany przeciążeniami osiowymi jest zabieg trakcji ruchowej kręgosłupa.

Koncepcja trakcji ruchowej zakłada trwałe rozszerzenie przestrzeni międzykręgowych nie jak większość trakcji - mechanicznie, lecz pod wpływem naturalnych ruchów własnego ciała podczas chodzenia! Dzięki temu zabiegi są bardzo bezpieczne, a kręgosłup w naturalny dla każdego pacjenta sposób ulega ułożeniu podczas działania rozciągających sił osiowych. Powoduje to stopniowe uwalnianie dysków od ścisku a dzięki ruchom kręgosłupa podczas chodzenia sprzyja przywracaniu naturalnej fizjologii danego odcinka. Dzieje się tak, gdyż w pozycji odciążonej na wyciągu trakcji ruchowej dochodzi do mikroprzemieszczeń dysków i powolnej osiowej repozycji kręgów zmniejszając uczucie dyskomfortu w kręgosłupie. Bóle kręgosłupa bowiem zwykle pochodzą z ucisku korzenia nerwowego na skutek zmian zwyrodnieniowych i dyskopatii tworzących dodatkowo stany zapalne.

Innym czynnikiem bardzo istotnie wpływającym na degenerację kręgosłupa jest jego budowa fizjologiczna. Szczególnie często dotyczy to zniesienia lordozy (naturalnego wygięcia) lub jej nadmiernego pogłębienia w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Brak lordozy np. w odcinku lędźwiowym powoduje obniżenie zdolności przenoszenia obciążeń przez kręgosłup o 25-40%. W rezultacie siły osiowe, które najmocniej oddziałują zwłaszcza na dyski L4-L5 i L5-S1 prowadzą do ich szybszego zwyrodnienia u osób ze spłyconą lordozą. Inną z najczęstszych wad budowy kręgosłupa jest skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, które również poprzez nierównomierne działanie obciążeń i ucisk korzeni nerwowych przyspiesza procesy zwyrodnieniowo-bólowe. W obydwu przypadkach terapia trakcją ruchową jest niezwykle cenną metodą leczenia, ponieważ przeciwdziała w trzech płaszczyznach siłom deformującym kręgosłup. Wytworzone reakcje w kierunku przeciwnym do zmian patologicznych przywracają powoli prawidłową budowę na tyle, by trwale uwolnić osobę od uciążliwego bólu oraz ograniczyć postęp schorzenia.

Odrębną kategorią schorzeń kręgosłupa są kontuzje i urazy sportowe. W tym przypadku do podjęcia prawidłowego leczenia najważniejsza jest precyzyjna diagnoza i ocena osoby. Bóle kręgosłupa bowiem powodowane w głównej mierze przez obciążenia dynamiczne mogą posiadać różne podłoże. Większość dolegliwości jednak związanych z uprawianiem sportu i aktywnością ruchową ma podłoże mechaniczne i jest łatwiejsze w leczeniu. W wielu dyscyplinach sportowych (np. hokej, rugby, tenis) kręgosłup musi przenosić duże obciążenia, absorbuje naciski, skręcenia, obroty i nawet gwałtowne uderzenia. Stąd najczęstsze bolączki - "wypadnięte dyski", przyspieszone zwyrodnienia, które we wczesnej fazie za pomocą trakcji szybko można wyleczyć.

Drugim typem zabiegów stosowanym przy leczeniu schorzeń kręgosłupa jest kinezyterapia, czyli w uproszczeniu zestaw ćwiczeń biernych i czynnych, który specjalnie przez nas opracowany został w celu przeciwdziałania postępom schorzeń kręgosłupa. Ćwiczenia te mają na celu wzmocnienie gorsetu mięśniowego oraz zwiększenie ruchomości kręgosłupa ograniczonego często przykurczami mięśni i więzadeł. Jednym z najważniejszych czynników bowiem powodujących schorzenia kręgosłupa są słabe mięśnie i więzadła. Jednak samo wzmocnienie wszystkich grup mięśni odpowiedzialnych za utrzymywanie kręgosłupa nie wystarczy. Do prawidłowej pracy wymagane jest dodatkowo odpowiednie ich rozciągnięcie, czemu służyć ma opracowany w tym celu zestaw ćwiczeń.

Trzecim typem zabiegów składającym się na dzienną sesję leczenia są zabiegi fizykoterapii. Powodują one przede wszystkim przyspieszenie procesu regeneracji większości tkanek i leczenie stanu zapalnego, do jakiego często dochodzi w przypadku długotrwałej dyskopatii.

Idea trakcyjnego leczenia schorzeń kręgosłupa zapoczątkowana została przez Hipokratesa w IV w. p.n.e. Kontynuowana dziś w nowej formie jako trakcja ruchowa pełni rolę skutecznej i bardzo bezpiecznej terapii wykorzystywanej powszechnie w rehabilitacji na całym świecie. Warto skorzystać z tego typu możliwości leczenia poważnych schorzeń jak i doskonałej profilaktyki przed ich wystąpieniem. Przyjemność bowiem z ulgi i uczucie lekkości kręgosłupa jest ewidentne.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena