Artykuł ten jest napisany w sposób laicki. Mówi on o opłacalności instalacji kolektorów słonecznych w domach i firmach.
Ma on na celu zainteresować problematyką związaną z montażem kolektorów słonecznych i przemyśleniem tematu. 

Data dodania: 2010-01-25

Wyświetleń: 4401

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Czy opłaca się instalacja kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne to urządzenia  zamieniające promieniowanie słoneczne na ciepło. Ciepło oddawane jest  do zainstalowanego w układzie zbiornika z wodą użytkową, dzięki temu mamy ciepłą wodę za darmo. Są dwa rodzaje kolektorów słonecznych tzw. płaskie cieczowe i próżniowe zbudowane z rur próżniowych. Te ostatnie montowane są również  w celu  wspomagania centralnego ogrzewania aby zminimalizować pobór np.: gazu, prądu, lub oleju do naszego kotła. Kolektory próżniowe zbudowane są z próżni, która jest bardzo  szczelna,  pełni ona rolę izolacji. Rury są wykonane ze szkła hartowanego odpornego na gradobicie o zwiększonej przepuszczalności promieniowania słonecznego. Pod rurami znajduje się wysoko refleksyjne zwierciadło paraboliczne zwane CPC odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki zwierciadłu CPC zagwarantowane jest wykorzystanie całej powierzchni absorbera do pochłaniania promieniowania słonecznego. Kolejnym rodzajem kolektora jest kolektor płaski, którego sercem  jest absorber a w szczególności powierzchnia absorpcyjna - pochłaniająca promieniowanie słoneczne.

Montując w swoim domu lub firmie kolektory słoneczne oszczędzamy na zużyciu czynników czyli jak wspomniałam gazu, prądu, oleju. Aby jednak osiągnąć oszczędności kolektory muszą być  wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dlatego kolektory powinny posiadać certyfikaty, które potwierdzają ich  wysoką sprawność. Dzięki temu możemy mieć pewność ,że kolektory przyczynią się do oszczędności w naszym budżecie.

A oszczędności nie są małe. Przy zastosowaniu kolektorów do wspomagania podgrzewania wody użytkowej oszczędzamy w skali roku nawet do 80% kosztów przy kolektorach próżniowych. Jeśli zastosujemy kolektory również do wspomagania  centralnego ogrzewania, zaoszczędzimy  w skali roku do 40% kosztów. Na Mazowszu chętniej przez klientów kupowane są kolektory próżniowe, które wyłapują promieniowanie słoneczne nawet jeśli światło jest rozproszone i jest trochę chmur, kolektory płaskie nie są aż tak wydajne. Kolektory płaskie stosuje się  do dużych inwestycji, do podgrzania wody użytkowej, wtedy doskonale spełniają swoje zadanie a przy tym są tańsze co przy dużych instalacjach jest punktem znaczącym.

Mamy już sygnały , że od 2010 r. rodziny i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na dofinansowanie kredytu wziętego na zakup kolektorów słonecznych do ogrzewania wody. Są to zapowiedzi  prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Pana Jana Rączki.    

Licencja: Creative Commons
5 Ocena