Agencje nieruchomości, firmy specjalizujące się w wynajmie powierzchni biurowych nie zawsze powiedzą wszystko co potencjalny najemca powinien wiedzieć o oglądanej nieruchomości.

Data dodania: 2010-01-25

Wyświetleń: 1831

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Coraz więcej przybywa w dużych miastach nieruchomości komercyjnych, które oprócz walorów estetycznych mają zapewnić większy komfort i bezpieczeństwo ich użytkownikom. Nie bez znaczenia są też koszty eksploatacyjne pokrywane przez najemców. Szczytne cele są weryfikowane przez rzeczywistość, która pokazuje że oprócz mocnych stron nowoczesne biurowce mają też szereg słabych punktów.

Głównymi zaletami nowoczesnych nieruchomości komercyjnych jest ich architektura, możliwość obniżenia temperatury w biurze, podwyższone bezpieczeństwo ppoż.
Najczęściej występujące wady to zbyt mała ilość urządzeń klimatyzacyjnych rozmieszczonych na powierzchniach i automatyki z nimi współpracującej, a co za tym idzie brak oczekiwanego komfortu, duże koszty eksploatacyjne oraz brak poszanowania dla ekologii.

Oczywiście w każdym z budynków zarówno wady jak i zalety rozkładają się w różny sposób. Dlatego szukając siedziby dla swojej firmy należy zastanowić się co jest dla nas priorytetem - architektura i prestiż, komfort, bezpieczeństwo, czy koszty eksploatacji i ekologia? Obecnie postaram się napisać na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę przy szukaniu powierzchni na nowe biuro.

Z punktu widzenia komfortu najwięcej emocji wzbudza system wentylacji i klimatyzacji. Ponieważ wiele osób nie rozróżnia ich, chcę wyraźnie powiedzieć że są to dwie instalacje, które mogą ze sobą ściśle współpracować, ale nie muszą. Zadaniem wentylacji jest dostarczenie do pomieszczeń świeżego powietrza w takich ilościach żebyśmy mogli swobodnie oddychać, dotleniać nasz mózg, a tym samym wydajnie pracować. Klimatyzacja ma dodatkowo dbać o nasz komfort temperaturowy i odpowiednią wilgotność powietrza.

Co więc należy sprawdzić przy oglądaniu powierzchni biurowej żeby w przyszłości być zadowolonym z wybranego miejsca pracy?

Są dwa główne rodzaje systemów wentylacji powierzchni biurowych:

1. system oparty na stałym przepływie powietrza,

2. system oparty na zmiennym przepływie powietrza.

System oparty na stałym przepływie powietrza polega na dostarczeniu do pomieszczeń niezbędnej dla oddychania ilości świeżego powietrza. Za komfort temperaturowy odpowiadają urządzenia końcowe mające możliwości dogrzania, lub schłodzenia konkretnego miejsca w biurze. Najczęściej spotykanymi urządzeniami końcowymi są klimakonwektory (fan-coil), a także belki chłodząco - grzejne. Jak ze wszystkim, tak i te urządzenia mają swoje wady i zalety. Ponieważ największe zyski jak i straty ciepła pochodzą od elewacji zewnętrznej, instalacja klimatyzacji powinna przede wszystkim mieć możliwość operowania na te powierzchnie. O ile w wypadku klimakonwektorów na ogół nie stanowi to problemu, o tyle dla belki klimatyzacyjnej nie jest to takie proste - belki powiązane są z oświetleniem, a lamp nie instaluje się przy samych oknach, tylko w pewnym oddaleniu. Klimakonwektory sufitowe (dzięki temu że powietrze z nich przekazywane jest do kratek wentylacyjnych za pomocą rur elastycznych) pozwalają na większe zmiany w aranżacjach pomieszczeń, a także na umieszczenie kratek nawiewnych w miejscach najmniej przeszkadzających użytkownikom. Klimakonwektory są głośniejsze (wygłuszenie sufitu eliminuje problemy z tym związane) i wymagają odprowadzania skroplin (najlepiej żeby skropliny odprowadzane były grawitacyjnie, a nie za pomocą pompek, które niestety potrafią się psuć). Belki chłodnicze nie mają odprowadzania skroplin, ale żeby nie dopuścić do wykraplania się wody do pomieszczenia niezbędne jest bardzo dobre sterowanie zarówno wilgotnością powietrza, temperaturą wody chłodniczej doprowadzanej do belek, jak i przepływem przez nie strumienia powietrza. Ze względu na stosunkowo wysoką temperaturę wody chłodzącej (około 15 stopni Celsjusza) przy dużych zyskach ciepła (np. w lecie przez okna) strumień przepływu powietrza może być dokuczliwy dla użytkowników.

Cdn.

Licencja: Creative Commons