Zabawa jest naturalną czynnością każdego dziecka, sprawiającą mu przyjemność, a także wspomagającą jego rozwój. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych i edukacyjnych każda zabawka powinna zatem spełniać ściśle określone normy minimalizujące ewentualne niebezpieczeństwa związane z jej używaniem.

Data dodania: 2010-01-16

Wyświetleń: 2513

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co warto wiedzieć o bezpiecznych i ekologicznych zabawkach?

Zabawa jest naturalną czynnością każdego dziecka, sprawiającą mu przyjemność, a także wspomagającą jego rozwój. Kolorowe klocki, samochodziki, lalki, grzechotki codziennie są dotykane, gryzione i upuszczane przez malucha. Dlatego tak ważne jest, żeby były odpowiednio przygotowane na takie próby. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych i edukacyjnych każda zabawka powinna zatem spełniać ściśle określone normy minimalizujące ewentualne niebezpieczeństwa związane z jej używaniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawek? 

Przy zakupie należy przede wszystkim sprawdzić, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest zabawka i jakie są ostrzeżenia co do jej stosowania (np. zalecony nadzór osoby dorosłej). Bezpieczna zabawka nie może mieć ostrych krawędzi mogących skaleczyć dziecko, zawierać zbyt małych elementów, które mogłyby zostać połknięte, a wszystkie jej części muszą być ze sobą dobrze połączone. Przed podaniem dziecku zabawki należy się upewnić, czy nie wydziela ona drażniącego zapachu, czy dźwięki przez nią wydawane nie są zbyt głośne, a jeżeli posiada sznurek - czy jest wystarczająco krótki, żeby dziecko nie mogło owinąć go sobie wokół szyi.

Jak powinny być oznakowane zabawki?

Ponieważ nie wszystkie możliwe zagrożenia da się wykryć przez samo obejrzenie zabawki, należy zawsze sprawdzić, czy produkt jest odpowiednio oznakowany.  Zabawki sprzedawane na rynku europejskim muszą być oznaczone symbolem CE, będącym wystawianą przez samego producenta deklaracją o zgodności z europejskimi normami technicznymi. Z założenia produkt, na którym widnieje taki znak, jest więc bezpieczny dla ludzi i środowiska.

Znak CE nie jest jednak ani certyfikatem bezpieczeństwa ani świadectwem jakości. Ponieważ nie jest on nadawany przez żadną zewnętrzną instytucję, niektórzy producenci łamią przepisy i wbrew normom stosują niedozwolone substancje przy produkcji zabawek. Mimo że taka zabawka jest oznaczona znakiem CE, nie spełnia deklarowanych przez producenta norm. Aby bronić się przed takim zagrożeniem, należy przede wszystkim wybierać zabawki renomowanych, sprawdzonych firm, które na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo małego użytkownika. Aby uwiarygodnić swoją troskę, poddają swoje produkty licznym kontrolom w niezależnych instytutach badawczych, a o zdobytych w ten sposób certyfikatach informują, umieszczając na opakowaniu stosowne oznakowania.       

O czym informują atesty zabawek?

Na zabawkach produkowanych w Polsce znaleźć można certyfikaty Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka czy Państwowego Zakładu Higieny oznaczające, że zostały przetestowane przez specjalistów potwierdzających ich bezpieczeństwo.

W przypadku zabawek importowanych z krajów UE (np. z Niemiec) spotkać się można z respektowanymi na całym świecie atestami wydawanymi przez niezależne organizacje i laboratoria. Jako przykład może posłużyć certyfikat TÜV Rheinland PROOF potwierdzający zgodność zabawki z normami europejskimi. Wydający go instytut gwarantuje, że zabawka jest bezpieczna także pod względem zastosowanych do jej produkcji i malowania substancji. Tylko nieliczni producenci mogą poszczycić się faktem, że wszystkie zabawki z ich oferty posiadają certyfikat TÜV. Zalicza się do nich między innymi Selecta - renomowana niemiecka firma produkująca ekologiczne zabawki z drewna. 

    

Jak oznakowane są zabawki ekologiczne?

Niektóre firmy starają się także o specjalne atesty potwierdzające, że dana zabawka została wyprodukowana w sposób nieniszczący naturalnego środowiska.

Certyfikat PEFC - wydawany przez największą światową organizację walczącą o zachowanie równowagi ekologicznej - gwarantuje zgodność produktu z ekologicznymi, społecznymi i ekonomicznymi standardami.

Z kolei FSC to rozpoznawalne na całym świecie logo umieszczane na produktach z drewna pochodzącego w 100% z lasów gospodarowanych według ściśle określonych kryteriów. Oba te certyfikaty na swoje produkty zdobyła między innymi niemiecka firma Heros oferująca najwyższej klasy drewniane zabawki.

Zabawki należy kupować zatem świadomie, mając na uwadze nie tylko ich atrakcyjność, ale przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Wybierając atestowane zabawki sprawdzonych producentów, mamy gwarancję, że nie zaszkodzimy swojemu dziecku, ale także przyczynimy się do ochrony środowiska naturalnego.

    

Licencja: Creative Commons
0 Ocena