Hydraulika siłowa stanowi połączenie hydrauliki z mechaniką. Jest szeroko wykorzystywana w przemyśle ciężkim, a także w budownictwie, przemyśle wydobywczym, rolnictwie i leśnictwie.

Data dodania: 2010-01-08

Wyświetleń: 4680

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Hydraulika siłowa jest wykorzystana w urządzeniach pracujących w skrajnych warunkach temperaturowych i w warunkach bardzo intensywnej eksploatacji. Często są to warunki błotniste, a zdarza się, że i arktyczne. Hydraulika siłowa wykorzystuje w dużym stopniu prawa fizyki, oczywiście w praktycznym zastosowaniu. Najczęściej substancją substancją siłowej jest w niej ciecz. Zazwyczaj jest to olej lub mieszanka olejowa, czasem jednak też powietrze. Do typowych układów hydrauliki siłowej zaliczamy pompy hydrauliczne, przewody hydrauliczne, rozdzialacze, złączki, zawory i siłowniki hydrauliczne.

Hydraulika siłowa ma bardzo praktyczne zastosowania. Spotykamy się z nią na co dzień, jednak nie mamy o tym pojęcia. Hydraulika siłowa wprawia w ruch różnego rodzaju napędy np. bramy wjazdowe, umożliwia działanie dźwigów, żurawi i koparek oraz wózków widłowych. W przemyśle leśnym i rolniczym wykorzystywana jest w maszynach takich jak pługi czy kombajny. Hydraulika siłowa zamienia energię powstającą dzięki ciśnieniu, w energię ruchu elementu końcowego. Ma wiele ciekawych zastosowań. W transporcie kolejowym wodna hydraulika siłowa służy do wyhamowywania wagonów. W branży hi-tech znajduje zastosowanie w urządzeniach do tworzenia powłok ochronnych na półprzewodnikach. Dzięki hydraulice siłowej podnośnik w warsztacie samochodowym ułatwia naprawę samochodu.

Hydraulika siłowa opiera się na wykorzystaniu cieczy w charakterze przekaźnika mocy. Ciecz pod ciśnieniem przesuwa, odkształca, podnosi elementy urządzeń na zasadzie rozprężania. Hydraulika siłowa najlepiej oszczędza czas i energię potrzebną do wykonania pracy. Generuje bardzo duże siły przy jednoczesnej miniaturyzacji urządzeń i zachowaniu prostych zasad konstrukcyjnych. Napęd i sterowanie urządzeń hydraulicznych cechuje wyjątkowa płynność ruchu, wolna do zaburzeń takich jak drgania czy wstrząsy.

Hydraulika siłowa jest wydajna i uniwersalna. Jest niezastąpiona, ponieważ jedynie urządzenia hydrauliczne generują moc pozwalającą przenosić i przetwarzać duże gabarytowo i ciężkie elementy.

Licencja: Creative Commons
-2 Ocena