Prezesi Goldman Sachs, JPMorgan Chase oraz Morgan Stanley to pierwsze osoby, które będą przesłuchiwane przez powołaną przez Kongres komisję śledczą ds. kryzysu finansowego na Wall Street

Data dodania: 2010-01-03

Wyświetleń: 2802

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kryzysowa komisja rozpocznie swoje prace 13 i 14 stycznia. Jako pierwsi przed jej obliczem staną Jamie Dimon, prezes JPMorgan, Lloyd Blankfein, szef Goldman Sachs, i John Mack z Morgan Stanley. Jednym z pierwszych zeznających będzie też Brian Moynihan, który 1 stycznia przejmie stery w Bank of America - poinformował przewodniczący komisji Phil Angelides.

- Nie przesądzamy roli tych instytucji w kryzysie finansowym, nie ma jednak wątpliwości, że gdy kryzys się rozpoczął, wszystkie one znajdowały się w jego centrum - powiedział Angelides i dodał, że pierwsi świadkowie to "kluczowi liderzy biznesu, których nazwiska są związane z kryzysem finansowym".


Komisja ds. kryzysu została powołana przez Kongres w lipcu. Składa się z 10 członków. Jej celem jest wyjaśnienie przypadków upadania największych amerykańskich firm, co doprowadziło do załamania się globalnego rynku i konieczności wyasygnowania przez rząd 700 miliardów dolarów na ratowanie amerykańskich banków.

Jak twierdzi wiceprzewodniczący komisji Bill Thomas, styczniowe przesłuchania będą kluczowe dla dalszych prac komisji i wytyczą kierunek, w jakim będzie się ona posuwać.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena