Czym w istocie jest obsługa logistyczna, kiedy się na nią decydować i jakie warunki powinna spełniać firma logistyczna świadcząca takie usługi? Informacje te zawarte są w poniższym artykule.

Data dodania: 2009-12-15

Wyświetleń: 4927

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obsługa logistyczna firmy jest bardzo istotnym elementem w funkcjonowaniu wielu firm, zwłaszcza tych o charakterze produkcyjnym. Do szczególnie ważnych elementów jakie rozpatrywane są z puntku widzenia zakładu produkcyjnego są przede wszystkim koszty wysłania jednego transportu towaru, a także szybkość i terminowość jego dotarcia w wyznaczone miejsce. To te dwa elementy są zazwyczaj elementem decydującym podczas wyboru firmy, której powierzona zostanie obsługa logistyczna.

Obsługą taką zajmują się wyspecjalizowane w tej branży firmy logistyczne. Podczas nawiązywania współpracy, każda z tych firm przedstawia zleceniodawcy kosztorys wszystkich możliwych rozwiązań jak i pomysłów na możliwie najlepsze i najekonomiczniejsze rozwiązanie kwestii transportu, magazynowania, pakowania lub innej funkcji logistycznej, na którą jest akurat zapotrzebowanie.

Firmy logistyczne bardzo często współpracują z innymi firmami zajmującymi się spedycyjną, a czasami również same pełnią rolę spedytorów co bardzo częto jest jednym z najlepszych i najtańszych rozwiązań.

Duże firmy logistyczne dzięki wieloletniej, stalej współpracy z firmami spedycyjnymi uzyskują od nich znaczne rabaty cenowe, które w rezultacie przekładają się na obniżenie kosztów transportu dla klienta końcowego.

W interesie każdego przedsiębiorstwa leży aby obsługa logistyczna zlecana była firmom fachowym i doświadczonym w tej dziedzinie, ponieważ tylko te dwa elementy są w stanie zagwarantować, iż zaproponowane rozwiązania będą możliwie najlepsze i najbardziej korzystne z punktu widzenia ekonomicznego jak i jakościowego. Obsługa logistyczna może być zawiązana na podstawie stałej umowy lub na podstawie umowy o dzieło, która obowiązuje tylko do końca wykonania zadania.

Nawiązanie współpracy z firmą logistyczną pozwala przedsiębiorstwu przede wszystkim na zmniejszenie kosztów oraz zastosowanie fachowych rozwiązań, które nie są możliwe w przypadku realizacji transportu bądź innych działań logistycznych na własną rękę. Podejmowana w takim zaresie współpraca jest typowym przykładem działań w ramach tzw. outsourceingu.

Licencja: Creative Commons
5 Ocena