Nie potrafisz się bez niej obejść? Na czas ciąży powinnaś zmienić swoje przyzwyczajenia odnośnie kawy. Ale to może tylko wyjść na zdrowie tobie i twojemu dziecku.

Data dodania: 2009-12-13

Wyświetleń: 2290

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odkąd jesteś w ciąży, pewnie nieraz zdarzyło ci się i poczuć w środku dnia obezwładniającą senność. : Najlepiej byłoby po prostu położyć się i oddać błogiej drzemce. Kawa w ciąży nie jest wskazana. Ale co zrobić, gdy jesteś w pracy? Jakże wtedy kusi myśl o kubku mocnej kawy! To zawarta w niej pobudzająca kofeina stawia cię na nogi - ale właśnie z jej powodu lekarze doradzają przyszłym mamom ograniczenie tego napoju. Kofeina działa w organizmie przez 4 godziny, ale u kobiety w ciąży trwa to dłużej, zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Kofeina w ciągu tych godzin pobudza także organizm dziecka, którego niedojrzała wątroba nie potrafi sobie jeszcze z nią poradzić. Co więcej, jest moczopędna - może więc nasilić przymus częstego odwiedzania toalety; wypłukuje też z organizmu tak potrzebny tobie i dziecku wapń i magnez, a także utrudnia przyswajanie żelaza. Może także nasilać zgagę i powodować kłopoty z zasypianiem. Specjaliści uważają, że dopuszczalna dzienna dawka kofeiny w ciąży to 200 mg, czyli dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy. Może jednak całkowicie z niej zrezygnować?

Jeśli pijesz kawę w ciąży po to, żeby odgonić zmęczenie, przerzuć się na zieloną herbatę. Działa łagodniej niż kawa (przepisy na kawę)i czarna herbata (ta ostatnia mocno pobudza system nerwowy, a zawarte w niej garbniki podrażniają śluzówkę żołądka i działają zapierająco!). Zielona herbata ożywia umysł i poprawia koncentrację. Zawarta w niej teina działa wolniej niż kofeina z kawy, ale jej pobudzające działanie utrzymuje się dłużej. Zielona herbata może także koić skołatane nerwy; pierwsze parzenie daje wprawdzie napar o właściwościach pobudzających, ale jeśli te same listki zaparzysz drugi raz, napar podziała uspokajająco. Zielona herbata jest źródłem cennych mikroelementów: cynku, fluoru i żelaza, a przy tym nie podrażnia żołądka. Ponieważ zawiera ona jednak substancję pobudzającą, nie powinno się pić jej więcej niż 3-4 szklanki dziennie. Ataki senności możesz też złagodzić, pijąc regularnie w ciągu dnia wodę mineralną.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena