Zjawisko drgania elektronów i nano-cząsteczek metali szlachetnych pod wpływem promieniowania słonecznego może posłużyć do produkcji wydajniejszych i tańszych ogniw fotowoltaicznych – twierdzą naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu Chalmers.

Data dodania: 2009-12-12

Wyświetleń: 3328

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mimo, że ogniwa słoneczne (PV) są postrzegane jako jedna z najbardziej atrakcyjnych technologii mogącej konkurować z energetyką konwencjonalną, do dziś ich produkcja nie jest na tyle opłacalna by spowodować rewolucję na rynku energii. Ogromny potencjał tej dziedziny udawadniają jednak nowe odkrycia naukowe, pozwalające sądzić, że boom fotowoltaiki może jeszcze nastąpić.

Najnowsze badania dowodzą, że pokrycie materiałów absorbujących promieniowanie słoneczne nano-cząstkami metali szlechetnych może znacznie usprawnić proces wychwytywania fotonów i przekształcania ich w energię elektryczną przez komórki fotowoltaiczne. 

Właściwość nano-cząstek, z którą naukowcy wiążą nadzieje polega na ich oscylacji pod wpływem światła z taką samą częstotliwością, jak częstotliwość padających promieni. Spowodowane oscylacje są bardzo silne i zależą od rodzaju nano-cząstek, ich rozmiaru i otoczenia w jakim się znajdują. Siła oscylacji przekłada się z kolei na zdolność zamiany promienownia na energię elektryczną. Ważnym aspektem jest wyprodukowanie takich cząsteczek, które będą zdolne ‘reagować’ z wybranymi kolorami światła, których absorbcję chcemy zwiększyć.

Carl Hägglund w swojej pracy doktorskiej udowodnił (w sposób teoretyczny jak i doświadczalny), że domieszkowanie  nano-cząstek metali szlachetnych na dwa różne sposoby (na powierzchni absorbera i węwnątrz jego struktury) może prowadzić do poprawy absorbcji padającego promieniowania. Jego praca powstała powstała w ramach programu PhotoNano i pokazuje, że jeszcze wiele odkryć w dziedzinie wykorzystania energii słonecznej może być przed nami.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena