„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz" - pisał Jan Kochanowski. Ewidentna racja, ale... Czy każdy z nas czytając słowa poety uzmysławia sobie ich znaczenie? Raczej wątpliwe. Dopóki zdrowie dopisuje, człowiek jest szczęśliwy, pełen energii, życzliwie patrzy na świat.

Data dodania: 2009-12-10

Wyświetleń: 2690

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Kiedy zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne, zaczynamy sięgać po rozmaite lekarstwa chemicznie stworzone, aby zwalczyły chorobę. Wydaje się, że organizm wrócił do normy, opanowaliśmy sytuację. Lekarstwa pomagają zwalczyć ból, stres, w ogóle choroby, ale jednocześnie osłabiają system odpornościowy naszego organizmu.

Co zrobić, aby nie wysiadła nam wątroba i inne organy podczas kuracji lekami?
Postarać się o dodatkowe ( lub zamienne, ale wiadomo, że w przypadku ciężkich chorób nie wolno odrzucać leków przepisanych przez lekarza specjalistę) źródła energii, jakimi mogą być zioła. Medycyna naturalna pokazuje różne sposoby leczenia ciała i duszy, ale w tym artykule zajmuję się ziołami.

Przede wszystkim warto uzmysłowić sobie, że natura jest naszym przyjacielem. Dostarcza nam to, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nasze babcie, prababcie doskonale o tym wiedziały i wydobywały z przyrody to, co najlepsze. Przez lata testowano działanie poszczególnych roślin na nasz organizm. Powstały przepisy, które są bezpieczne i stosowane do dziś, co ukazuje nam szeroka literatura. Jednakże w dzisiejszym świecie, świecie pośpiechu, gonitwy za pieniędzmi, nie zawsze sięgamy po te sprawdzone sposoby leczenia.

Dlaczego?

Wolimy w pośpiechu zażyć tabletkę, niż 'bawić się' w przygotowywanie wywarów, naparów itp. Przyzwyczailiśmy się, że tabletka podziała natychmiast, więc po co ta cała ceremonia parzenia ziółek i systematycznego ich picia - strata czasu.
Niekiedy możemy trafić na odpowiedniego lekarza specjalistę, który ma inne podejście do leczenia - stara się pomóc nam także w niekonwencjonalny sposób. Jeśli tak wspaniale trafiliśmy, jesteśmy pod wrażeniem i zaczynamy stosować się do wskazówek przyrody. Czasem porada wpadnie 'niechcący' za pośrednictwem Internetu. Działamy wówczas intuicyjnie chcąc pomóc sobie, ale nie wiemy tak naprawdę, czy ta pomoc okaże się trafna. Ale to już coś - zaczęliśmy dla siebie działać. Dowiadujemy się wtedy, jak należy odtruć organizm, wyrzucić z niego toksyny, naładować go potrzebną energią, poprawić swój nastrój, nastawienie do życia i osób nam bliskich. Fakt, trudno przestawić się z konwencjonalnego sposobu myślenia na niekonwencjonalny, ale warto. Jeśli nie znamy się na ziołach, zawsze możemy zasięgnąć porady specjalisty w tym zakresie. Dobierze nam odpowiednie zioła na nasze dolegliwości. Jeśli zechcemy wiedzieć więcej, możemy kupić książkę opisującą poszczególne zioła i ich zastosowanie. Możemy też popytać znajomych, czy stosują takie metody leczenia. Sposobów na otrzymanie takiej wiedzy jest wiele, jednakże trzeba chcieć ją uzyskać.

Gotowe zioła można kupić w zielarskich aptekach, także w Internecie. Ale jeśli zainteresuje nas temat bardzo poważnie, możemy także stworzyć swój własny ogród zielarski. Jeśli nie posiadamy ogrodu przy domu, czy na działce, zioła można posadzić na balkonie w odpowiednich donicach, w domu także.

Po co tyle ceregieli z ziołami, skoro są tabletki zastrzyki pigułki ? Prawda jest taka, że zioła choć pomagają powoli, to ich stosowanie nie ma skutków ubocznych. Nadmiar jest usuwany naturalnie z organizmu, czego nie można powiedzieć o środkach farmakologicznych.
Oczywiście jest jeszcze coś, coś o wiele ważniejszego.
To są priorytety. Tak, Twoje priorytety Czytelniku. Niestety narzucone przez .......... , a mające na celu odwrócenie Twojej uwagi.
Ile godzin poświęcasz na pracę?
Ile na komputer lub telewizor ?
Ile na zakupy w Hipermarkecie?
Czy naprawdę nie warto dla siebie, dla własnego zdrowia, poświęcić choć godziny dziennie?

Co ja piszę, „ poświęcić"! Zaproś sam siebie na swój ulubiony fotel, zaparz ulubioną 'ziołówkę' i delektuj się jej smakiem, zapachem, aromatem. Niech przestanie Ciebie obchodzić jakiś film, praca, problemy... Zafunduj sobie taką godzinkę tylko dla Siebie.

To Ty jesteś najważniejszy dla Ciebie - pamiętaj o tym. We własnym towarzystwie jesteś 24h na dobę, więc postaraj się miło spędzić ten czas.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena