Na rynku możemy znaleźć stroje karnawałowe dla maluchów, dla dzieci w wieku szkolnym i dla dorosłych. To rzecz oczywista. O wiele ważniejsze są konsekwencje takiego a nie innego podziału strojów.

Data dodania: 2009-12-10

Wyświetleń: 8877

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Otóż stroje dla naszych najmłodszych pociech szyte są w przeważającej większości do wzrostu 85 centymetrów. Ponieważ na ogół muszą one zaspokajać potrzeby i gusta rodziców a nie maluchów :-), są szyte z dobrych gatunkowo i bardzo kolorowych materiałów. Konsekwencją tego jest stosunkowo wysoka cena (często wyższa niż strojów dziecięcych). Ceny takich strojów wykonanych z pluszów zaczynają się od 60 złotych a kończą ... No właśnie.

Ostatnio spotkałem w sklepie piękny stój dla maluszka za jedyne 560 złotych, a i to pewnie nie był strój najdroższy. Czy warto tyle zapłacić? Skoro kogoś stać to czemu nie. Czym zatem się kierować? Po pierwsze starajmy się nie skrzywdzić dziecka jakimś dziwacznym strojem. Na rynku można kupić naprawdę piękne stroje karnawałowe dla najmłodszych wykonane z dobrego pluszu. Najczęściej spotykane motywy to oczywiście zwierzątka: słonie, żyrafy, smoki, krokodyle, pieski kotki, pszczółki, żabki choć spotkałem również pluszowy telefon komórkowy. Tylko patrzeć jak koś wpadnie na pomysł zrobienia stroju w kształcie konsoli do gier. A może już jest? Przy zakupie warto zwrócić uwagę na przewiewność stroju. Nie powinien on być za gruby aby dziecko się nie spociło. I pamiętajmy taki strój to w 9 na 10 przypadków zakup jednorazowy. Zanim zdążymy się nacieszyć naszą pociechą w tym stroju on już z niego po prostu wyrośnie. Oczywiście można też kupić tańsze stroje ale ich jakość i wzornictwo jest tak kiepska że chyba lepiej siąść i popełnić coś samemu.

Stroje dziecięce to już bardziej skomplikowany temat. Po pierwsze ze względu na rozmiarówkę, a po drugie ze względu na różnorodność wzorów i materiałów. Podstawowe rozmiary strojów to:

S: 110 cm - 122 cm - wiek 4-6 lat,

M: 128 cm - 134 cm - wiek 7-10 lat

L: 140 cm - 146 cm - wiek 11-14 lat.

Jeśli chodzi o materiały to dominuje oczywiście nieśmiertelny poliester, w najlepszym razie bawełna z dodatkiem czegoś sztucznego. Z jakością też bywa różnie. Ponieważ kompletne stroje można kupić już od 25 naszych polskich złotych to raczej trudno oczekiwać nadzwyczajnej jakości. Na drugim biegunie są znowu stroje wykonane z pluszu bądź dobrej jakości bawełny. W przypadku strojów dziecięcych - co oczywiste - mamy do czynienia z rozdzieleniem strojów dla chłopców i dziewczyn. W zasadzie nie spotyka się strojów które nadawałyby się dla jednych i drugich, no może z wyjątkiem Robin Hooda :-). Wśród strojów dla chłopców dominują nieśmiertelni: szeryf, wódz indian, Nina i Zorro. Oczywiście elitę strojów stanowią te wzorujące się na bohaterach kreskówek i filmów dla najmłodszych. W tym sezonie najmodniejsze są: spiderman, Wolverine i komandos (czyżby na Rambo 4 chodziły wycieczki szkolne?). Ważna rzecz! Każdy z tych strojów można kupić zarówno w wersji niskobudżetowej jak i w wersjach lux. Różnice widać nie tylko w cenie. Stronie tańsze są zwykle robione z kiepskich materiałów, uboższe i na ogół po jednej udanej imprezie karnawałowej w szkole nadają się do recyclingu. I chyba o to chodzi bo przecież to obciach pokazać się dwa razy w tej samej kreacji. A przepraszam o damach będzie dopiero teraz.

Dla dziewczynek wybór strojów jest dużo bogatszy. Spokojnie możemy poruszać się zarówno po epokach - stroje egipskiej królowej, greckiej bogini, Indianki, dobrej wróżki, jak i po stylach. Tu do wyboru mamy stroje czarodziejek, hipisek, clownów, diablic, cyganek, baletnic, aniołków, czy też kreacje wieczorowe. Podobnie jak przy strojach dla chłopców z jakością bywa różnie.

Generalnie wszystkie te stroje uszyte są bardzo przyzwoicie i nie grozi nam że po wyjęciu z opakowania zastaniemy gruzy. Ale podobnie jak przy ubraniach codziennych tu również obowiązuje zasada, że za jakość trzeba zapłacić. Pamiętajmy też że stroje mają się podobać naszym pociechom nie nam. W następnym artykule postaram się opisać rodzaje masek karnawałowych. Co ciekawe w odróżnieniu od dekoracji na Boże Narodzenie, których pisałem w innym artykule, spora część strojów dostępnych na naszym rynku produkowana jest przez naszych rodzimych wytwórców. Ich jakość na szczęście nie odbiega znacząco od wszechobecnej chińszczyzny :-).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena