Artykuł ten jest poswięcony optymalizacji systemów Windows. Zostaną tutaj opsiane rzeczy które powinniśmy zrobic w naszym systemie aby działał sprawniej.

Data dodania: 2009-12-03

Wyświetleń: 2472

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwszym zabiegiem kosmetycznym jaki powinniśmy wprowadzić w naszym systemie jest ustawienie stałego rozmairu pliku wymiany:
-prawoklik na mój komputer
-zakładka zaawansowane
-wydajność; ustawienia
-zaawansowane
-pamięć wirtualna i tu ustawiamy rozmiar

Kilka rad:
-ustawiamy na pierwszej partycji twardego dysku
-rozmiar powinniśmy dopasować sami, chociaż w dzisiejszych czasach przy rozmiarach a'la 500 gb, 1 tb ustawienie stałego 2048 mb nie robi różnicy.
Mod ten zapobiega defragmentacji pliku wymiany co skraca czas dostępu do niego. Po internecie krąży też wiele mitów o włączeniu w rejestrze opcji czyszczenia pliku wymiany podczas zamykania systemu. Zwiększa to tylko bezpieczeństwo danych ale za to zwieksza czas zamykania systemu. Nie zyskujemy nic na szybkości działania samego systemu.

Możemy sobie ściągnąć program tune xp:
http://www.pobieralnia.pl/plik-141-dh-tune-xp.html

Posiada pełno przydatnych opcji między innymi defragmentacja plików uruchamianych podczas startu systemu i ustawiania ich tak, żeby była jak najszybciej wczytywane z dysku, czyli prościej mówiąc robi to co bootvis bez ponownego uruchomienia systemu. Każdy kto zna choć w podstawowym stopniu angielski, lub ma słownik poradzi sobie z obsługą programu.

Do zachowywania systemu w porządku polecam programy takie ja ccleaner(darmowy) i ashampoo winoptimizer(platny) razem tworzą bardzo zgrany zespół. Część druga wkrótce nadejdzie.

Jak każdy wie do Windowsa istnieją tzw. style graficzne. Xp posiada lune i styl klasyczny. Vista i seven posiada bardziej zaawansowane aero wyświetlane za pomoca karty graficznej, styl basic coś a'la luna z xp i styl klasyczny. Aero całkowicie odciąża procesor i wszystko spada na kartę graficzną. Wyświetlanie luny i stylu basic obciążą procesor co możemy sprawdzić włączając menadżer zadań i szybko poruszając jakimś okienkiem. Obciążenie procesora na starszych komputerach może wzrosnąć do 100%. A co ze stylem klasycznym? On o wiele mniej zbiera zarówno ramu jak i mocy procesora. Lecz samo ustawienie go we właściwościach pulpitu nie wyłączy zbędnych bajerów graficznych. Najprostszym sposobem na wyłączenie wodotrysków będzie:
-wpisujemy w uruchom: services.msc
-szukamy usługi kompozycje
-dajemy zatrzymaj, a we właściwościach ustawiamy na uruchamianie ręczne.
Alternatywny sposób:
-prawym na mój komputer
-właściwości
-zaawansowane, zaawansowane
-wydajność, ustawienia
-efekty wizualne i dajemy ustaw dla najlepszej wydajności.
W xp daje to zwolnienie około 15 mb ram i znacznie odciąża procesor, w viście i sevenie zwalniamy około 100 mb ram i znacznie odciążymy każdy procesor jedno rdzeniowy, gdyż styl basic potrafi zjeść nam znaczną moc procesora.

Wielu z nas próbuje przyśpieszyć start swojego systemu. Postaram się opisać jak mniej więcej można troszkę przyspieszyć start naszego systemu. A więc tak:
-defragmentacja
-wpisujemy w uruchom msconfig i w zakładce uruchamianie odznaczamy niepotrzebne aplikacje
-uaktualniamy wszystkie sterowniki
-w menadżerze urządzeń możemy wyłączyć niepotrzebne urządzenia np.modem, porty COM, LPT i np. nieużywane porty usb.
-wyłączenie we właściwościach połączenia sieciowego udostępniania plików i drukarek(w skrajnych przypadkach może to przyśpieszyć start o 67!!! sekund)przyczyną jest driver mrxsmb.
-wpisanie w uruchom:
defrag c: -b
Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks

Po tych zabiegach nasz system powinien zacząć choć trochę sprawniej działać i szybciej się uruchamiać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena