Fora internetowe, artykuły, blogi, shoutboxy - wszystkie te miejsca w Internecie każdego dnia padają ofiarą wpisów i komentarzy krzywdzących język polski. Na szczęście wkrótce to może się zmienić, gdyż powstał nowatorski system automatycznej korekty błędów!

Data dodania: 2009-11-08

Wyświetleń: 2302

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie trzeba już tolerować niepoprawnej wypowiedzi w swoim serwisie internetowym, w którym użytkownicy mogą się swobodnie wypowiadać. Zaskakująco prosty w obsłudze i skuteczny system korekty błędów został już wdrożony m.in. w grze internetowej "Farmersi.pl". "Od czasu wprowadzenia u nas systemu Ortografix błędy ortograficzne i wulgaryzmy praktycznie się nie pojawiają!" - twierdzi administrator tej gry.
System wyłapuje ewidentne błędy, a przepuszcza przypadkowe literówki czy brak polskich znaków, aby nadgorliwością nie irytować użytkowników. Informuje on o wykrytych błędach, pytając autora wypowiedzi o zgodę na automatyczną poprawę lub pozostawienie wpisu bez zmian. Posiada też opcję automatycznej korekty niecenzuralnych słów.
Automatyczna korekta błędów daje szereg korzyści:
* mniejsze koszty moderacji - wpadki językowe i wulgaryzmy są edytowane przez system na poziomie przesyłania wypowiedzi, dzięki czemu oszczędzany jest czas moderatora,
* dobra korekta uczy pisać - "uświadomiony" użytkownik raczej nie popełni drugi raz tego samego błędu, a osoby czytające nie są narażone na niepoprawne zwroty,
* lepsze indeksowanie - poprawne językowo treści dobrze świadczą o danym serwisie, a wyszukiwarki internetowe lepiej je indeksują.
System napisany jest w formie skryptu w języku java i choć waży zaledwie ok 50kB, to wyłapuje aż kilkadziesiąt tysięcy błędów!
Czy wkrótce w polskim internecie powszechne błędy ortograficzne będą tylko wspomnieniem przeszłości? Czas pokaże. System można przetestować na http://ortografix.pl.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena