Czasem miałem takie dni, że siedzę, siedzę niby coś robię, a w rzeczywistości niewiele z tego wychodziło :( Postanowiłem więc poszukać sposobu na taki stan rzeczy, by pracować trochę efektywniej.

Data dodania: 2007-06-28

Wyświetleń: 6413

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co takiego robię?

Jest taka jedna metoda najlepsze wykorzystanie dostępnego nam czasu... polega ona, na jego ograniczeniu. Może trochę pokrętne, ale działa - zapewne słyszałeś o tym czym jest zasada pareto 80/20?


Zasada ta mówi o tym, abyśmy wybierali z tego co mamy zrobić tylko jakąś cząstkę np. 20% - bo ta cząstka przyczynia się do większości efektów naszej pracy. Reszta to tyko jakieś drobnostki, które w rzeczywistości mają niewielki wpływ na wyniki.

Problem tylko pojawia się zawsze kiedy stajemy przed wyborem... musimy wybrać te 20% które dla nas jest najbardziej efektywne. Jak to zrobić?

Zamiast się jednak nad tym zastanawiać co wybrać (i tracić kolejne minuty), proponuję zrobić to trochę inaczej. Z góry ogranicz swój czas na daną rzecz do 20%-40% tego co miałeś zamiar zrobić. (Rzecz jasna jeśli się da, bo np. jeśli dziś masz zamiar cały dzień prowadzić samochód, przyspieszenie jazdy nie jest dobrym rozwiązaniem.)

Jeśli przykładowo planowałeś dziś robić coś przez cały dzień, powiedz sobie, że będziesz to robił tylko 4 godziny. Wtedy już sam podświadomie czy też nie, bez zastanawiania się wybierzesz to, co naprawdę jest potrzebne by osiągnąć wyniki. A wyrzucisz to co było zbędnym pożeraczem czasu. Taki prosty sposób na manipulowanie samym sobą.

Od jakiegoś czasu tak robię... można powiedzieć, że pracuję z minutnikiem :)

Efekty widać prawie natychmiast:
- więcej wyników
- więcej czasu wolnego
- więcej zadowolenia z siebie :)

Najgłupsze jest to, że jak to komuś mówię, to zawsze jest jedno ale... skoro w 4 godziny potrafię zrobić tyle i tyle, to w 8 godzin przecież zrobię 2 razy więcej. Życie jednak nie jest matematyką i praktyka mówi co innego...

Zapraszam na krótki kurs: zarządzanie czasem

Licencja: Creative Commons
3 Ocena