Przed wiekami spisano listę 7 cudów świata starożytnego stworzonych przez człowieka, z wyjątkiem Piramidy Cheopsa, żadnemu nie udało im się przetrwać do dzisiejszych czasów. Możemy za to podziwiać niebywałe dzieła natury, istniejące w niemal nienaruszonym stanie od setek, tysięcy lat.

Data dodania: 2009-10-29

Wyświetleń: 3022

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przed wiekami spisano listę 7 cudów świata starożytnego stworzonych przez człowieka, z wyjątkiem Piramidy Cheopsa, żadnemu nie udało im się przetrwać do dzisiejszych czasów. Możemy za to podziwiać niebywałe dzieła natury, istniejące w niemal nienaruszonym stanie od setek, tysięcy lat.

Jednym z nich jest Wielki Kanion w USA. Jest to monumentalny dar natury -dzieło rzeki Kolorado. Ma ok. 440 km długości i sięga nawet 1,6 km w głąb powierzchni ziemi.
Szacuje się, że Kanion powstał ok. 10 mln lat temu. Przez wieki rzeka pokonywała przeszkody, rzeźbiła i odsłaniała skały. Dzięki temu możemy podziwiać pełny przekrój geologiczny. Są widoczne skamieniałości, pierwotne glony, muszle a nawet szczątki dinozaurów. Każda z wielu warstw skalnych odznacza się innym odcieniem, co w sumie daję niepowtarzalny efekt i robi ogromne wrażenie na zwiedzających kanion turystach. Do ich dyspozycji w 2007 roku oddano platformę widokową Skywalk, nazywana najwyższym balkonem na świecie- mieści się 1219 metrów nad ziemią. Równie duże emocje jak Wielki Kanion w USA, w Europie wzbudza Etna- czynny wulkan na Sycylii. Z jego krateru wydobywają się gazy i pary, a podczas erupcji prawdziwe bomby wulkaniczne. Wulkanolodzy twierdzą, że Etna staje się coraz groźniejsza i może w przyszłości nas zaskakiwać. Ostatnią aktywność przejawiała w 2001 roku. Wtedy to lawa wypływającą z krateru spaliła jedną ze stacji kolejki linowej i spowodowała szkody w kompleksie turystycznym, usytuowanym na stoku wulkanu. Nie odstrasza to jednak licznie przybywających turystów.

Kolejny niezwykły dar natury to Wielka Rafa Koralowa, znajdująca się u wybrzeży Australii. Jest największa na naszej planecie struktura wytworzona przez organizmy żywe, widoczna z przestrzeni kosmicznej. Rozciąga się przez ok. 2000 kilometrów w rejonie północnego stanu Australii- Queenslandu. Jej całkowita powierzchnia wynosi ok. 350 kilometrów kwadratowych. Białą część rafy tworzą nieżyjące polipy, z kolei różne gatunki koralowców nadają jej niezliczoną ilość intensywnych barw w wielu odcieniach. Nie w każdych warunkach możliwe jest wytworzenie się rafy. Mogą one istnieć jedynie na płytkich, dostatecznie przejrzystych wodach. Temperatura nie może być niższa niż 21° C, a na dnie musi znajdować się skaliste podłoże. Kształt i barwa koralowców są zróżnicowane: różowe, błękitne, żółte, zielone, przypominają wachlarze, kopuły, kwiaty. W ostatnich latach odkryto, ze rafie koralowej zagraża jedna z rozgwiazd-korona cierniowa, która żywi się żywymi koralami. Do tej pory zajęła około jedna trzecią rafy. Obecnie trwają najintensywniejsze w dziejach Australii badania naukowe nad zwierzętami morskimi żyjącymi w tym rejonie. Z roku na rok rośnie liczba turystów, chcących na własne oczy zobaczyć to niezwykła dzieło koralowców. Każdego dnia dziesiątki, jeśli nie setki nurków schodzi pod powierzchnię wody. Na całej naszej planecie jest mnóstwo zachwycających cudów natury: łańcuchy górskie i wyżyny, morza, jeziora, rzeki,wodospady, doliny, pustynie czy gejzery. Na każdym kontynencie, a nawet w każdym kraju udałoby się odnaleźć niepowtarzalne, wyrzeźbione przez siły przyrody dzieła.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena