W codziennym biegu gdy Twoja skóra zmienia się, nie wiesz dlaczego, co robić - pomyśl czy to nie stres, brak odpoczynku, tlenu.

Być może skóra jako zewnętrzny sygnał tego co dzieje się w naszym organizmie tylko włącza lampki sygnalizacyjne.  W tn sposób wyczerpany organizm prosi o pomoc.

Data dodania: 2009-10-21

Wyświetleń: 4032

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdy stres pojawia się na Twojej skórze -

fragmenty książki Wpływ stresu na skórę z komentarzem autorki:

Codzienne życie stwarza sytuacje, w których przeżywamy emocje. Od radości po rozpacz, od miłości do nienawiści, od „duszącego” żalu po wdzięczność….

Nasze ciało zapisuje każde przeżycie, a skóra pełni funkcje kontaktową pomiędzy tym co zewnętrzne i tym co wewnętrzne.

Poradnik napisany przez dr nauk medycznych L. Rajzer i somatoanalityka, cocha, mediatora dostarcza informacji w jaki sposób zapobiegać, leczyć i akceptować zmiany skórne. Co proponuje współczesna medycyna? Dlaczego nie pomagają lekarstwa i liczne zabiegi specjalistyczne? Często problem powraca i pytamy dlaczego….

Jako trener, terapeuta i zwykły pacjent, który zna z autopsji co to znaczy zaakceptować inność mogłam podzielić się wiedzą i praktycznymi wskazówkami jak radzić sobie z tym co sygnalizuje nasza skóra a czego nie chcemy aprobować.

Czy ktoś kto ma łuszczycę powinien zamykać się w domu? Czy trądzik wyklucza Cię z uczestniczenia w życiu rówieśników? Czy bielacze plamki to powód by skrywać się w ubrania nawet w upalne dni?

„Jeśli ktoś nie aprobuje Twojego wyglądu, to jego sprawa, masz prawo do życia, funkcjonowania publicznego jak każda inna osoba. Dzisiaj TY, jutro może ktoś inny zobaczyć niechciane plamki na skórze. Pragniemy wyglądać atrakcyjnie, mieć idealnie gładką, jędrną i opaloną skórę.

Nie zawsze w życiu mamy natychmiast to, co chcielibyśmy.

Najtrudniej i zarazem najłatwiej żyć, gdy potrafimy zaakceptować sytuacje, na które pozornie nie mamy wpływu. Absurdalnie im mocniej się buntujemy tym bardziej objawy się nasilają. Koncentrujemy myśli, emocje, wewnętrzną energię na problemie i zgodnie z zasadą przyciągania otrzymujemy jeszcze więcej „nieszczęścia”.

W mojej książce "Flirt z samym sobą" proponuję po prostu wsiąść do łódki i płynąć "rzeką życia" z nurtem a nie pod prąd, by cieszyć się tym, że żyjemy, możemy się realizować, mieć przyjaciół, kochać i być kochanym.

Otwierasz oczy, promienie słońca uśmiechają się do Ciebie, zapowiadają piękny dzień.....ale czy Ty potrafisz się nim cieszyć. Nie pójdziesz na plażę w tym bajecznie kolorowym stroju dobranym do Twojej idealnej sylwetki, wszyscy będą spoglądać tylko na TWOJE niedoskonałości skóry.

Czy pomyślałeś, pomyślałaś, że problem jest tak duży jak dużym chcesz go zobaczyć?

„Niepokój  o brak aprobaty prawdopodobnie jest przyczyną najsilniejszego lęku, zamykania się w sobie, załamania i ucieczki od ludzi.”(…)

Wewnętrzne przeżycia, zmiany w pracy narządów wypisane są na twarzy. Czytelne dla znających kod odczytu, widoczne dla wszystkich.

Patofizjonomika to wiedza o objawach chorób narządów organizmu ludzkiego dających się odczytać z twarzy.

Twórcą metody jest Natale Ferronata. Patofizjonomika nie jest terapią, ale analizą topografii nawet niewielkich zmian na skórze twarzy sugeruje zagrożenia i patologie oraz pozwala szybko ocenić trafność kierunku leczenia.

Dodatkowa znajomość typu osobowości danej osoby ułatwia wybór synergicznych metod terapeutycznych.

Podczas sesji grupowych uczymy się bardzo wstępnej analizy pierwszych sygnałów zagrożeń w organizmie.

UWAGA: codzienne dopatrywanie się w każdej najmniejszej zmianie na twarzy choroby może tylko doprowadzić do faktycznych problemów zdrowotnych.

Wiedza to intelekt, umiejętność dystansu i obserwacji zjawisk a nie lęk i histeria, zamartwianie się "na wszelki wypadek". (…)

Często chętnie obwiniamy cały świat za nasze problemy i oczekujemy, że inni powinni spełniać nasze życzenia. Dlaczego? Czy my spełniamy ukryte potrzeby bliskich, znajomych?

„Kierujemy określone oczekiwania do otoczenia np.: by akceptowali nasz inny wygląd skóry. Możemy mieć żal jeśli nasze przewidywanie zachowania się innych osób nie urzeczywistniły się. Spójrz obiektywnie – nie musiały.

Proponuje wykonanie ćwiczenia:

Przez chwilę mentalnie zamień się rolami - ten ktoś - to TY a Ty z piękną zdrową skórą spotykasz kogoś poczerwienionego, sypiącego łuski, w plamki. Jakbyś się zachował, zastanów jakimi argumentami może kierować się druga osoba.

Zobacz nową perspektywę sytuacji.”(…)

Szukając przyczyn zmian skórnych zapominamy o zwykłej gonitwie, braku odpoczynku i snu.

„Jednym z istotnych jest CFS - chronic fatigue syndrome - zespół przewlekłego zmęczenia.

Znane są czynniki wywołujące CFS, ich wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Dodatkowo obciążony toksynami organizm w rezultacie staje się łatwym "kąskiem" dla wirusów, bakterii i różnorodnych schorzeń.

Aby cofnąć proces chorobowy skorygować należy co najmniej kilka aspektów decydujących o zdrowiu. Jeśli uruchomi się proces oczyszczania organizmu i nie doprowadzi do  wydalenia toksyn objawy mogą się nasilić. Tylko kompleksowa praca nad przyczynami choroby prowadzi do oczekiwanych rezultatów. Uczy cierpliwości i wymaga dogłębnej zmiany stylu życia.

W kalejdoskopie propozycji dla zmienionej skóry nie może zabraknąć pracy z własnymi emocjami, metod wizualizacji zdrowia i medytacji.”(…)

Praca z niewygodną prawdą na swój temat wymaga aprobaty i wysiłku. Konfrontacji z tym co chcielibyśmy zmienić a co pozostawić. Mamy wybór, ale wbrew pozorom nie jest łatwy.

„Pozbycie się „starej” osobowości bardzo często poprawia stan fizycznego zdrowia. Nic jednak nie staraj się zmieniać z rozsądku, bo tak trzeba. Efekty możliwe będą tylko, gdy w poczujesz czas na zmianę.

Jeśli całe życie pozwalasz sobie na zależność, pragniesz zrozumienia i akceptacji tak naprawdę nieświadomie jesteś uzależniony od innych, chociaż oni wcale tego od Ciebie nie żądali. Uwolnienie się mentalne i emocjonalne od zależności nie jest łatwe, ale zawsze możliwe.

Autosugestia to jedna ze skutecznych metod wprowadzenia nowego stylu życia, poprawy zdrowia – wyglądu skóry. Nie oczekuj efektów z godziny na godzinę, w tak krótkim czasie nie dokonają się żadne trwale widoczne przeobrażenia.

Wprowadzenie wypracowanego obrazu mentalnego powinno odbywać się w stanie relaksu.

Relaks opracowany przez dr Fredericka Pierce’a ułatwia rozluźnienie wszystkich mięśni w sposób planowy i skuteczny. Proponuję, aby każda osoba chcąca stosować  autosugestię dokonała wyboru metody i przetestowała kilka sposobów na odprężenie  SWOJEGO  ciała i umysłu.

Relaks, wolność, szczęście – wszyscy znamy te słowa, ale nie zawsze udaje się nawet jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – czym jest szczęście?

Dla każdego czymś innym lecz dla wszystkich ważnym aspektem poczucia  szczęśliwości jest ZAWSZE bycie sobą, pozbycie się głodu akceptacji a głębiej niższego poczucia własnej wartości.”(…)

„Przechodząc transformacje zmieniamy siebie nie innych i wówczas nasuwa się pytanie – jak żyć w tym samym środowisku, otoczeniu z nowym sposobem myślenia, w jaki sposób tworzyć przyszłość?

Coaching & mentoring nie będąc terapią w łagodnym i bezbolesnym procesie uczy odpowiedzialności za swoje życie, mobilizuje do osiągnięcia sukcesu zawodowego i satysfakcji z życia osobistego. Coach to  życiowy trener. Pomaga zobaczyć to na co patrzymy i nie widzimy, zrozumieć motywacje w relacjach interpersonalnych, stworzyć realną wizję przyszłości i możliwości jej realizacji. Coach towarzyszy osobie w rozwijaniu jej potencjału i umiejętności w oparciu o indywidualne potrzeby osobiste i zawodowe.” (…)

Jeśli kogoś zainteresował temat proponuję poradnik: Wpływ stresu na skórę  Rajzer, Żurek

Nie można zakupić tej pozycji w żadnej księgarni.

Zapraszam do Sklepu Patronackiego - www.sklep.mentalcoach.pl

Z życzeniami uśmiechniętych dni

Emilia Żurek

Licencja: Creative Commons
2 Ocena