Ekogroszek to paliwo stałe produkowane z wysokogatunkowego węgla kamiennego i przeznaczone do produkcji energii cieplnej w nisko emisyjnych kotłach retortowych.

Data dodania: 2009-10-19

Wyświetleń: 2754

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zalety kotłów retortowych

Takie kotły służą do zaopatrzenia w ciepło domów jednorodzinnych, także wielorodzinnych, obiektów komunalnych i przemysłowych. Także są używane w przedsiębiorstwach ciepłowniczych.

Kotły są również wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej i wytwarzania pary technologicznej. Koszty wytwarzania ciepła są 2 razy niższe niż przy ogrzewaniu gazem, a nawet 4 razy niższe niż przy ogrzewaniu olejem opałowym. Kotły retortowe są o 40% tańsze w eksploatacji niż tradycyjne kotły węglowe.

Jakie parametry posiada ekogroszek?

Ekogroszek posiada takie właściwości, które gwarantują odpowiednią pracę kotła. A więc ma odpowiednią granulację, nie zawiera zanieczyszczeń mechanicznych. Ponadto charakteryzuje go niska spiekalność, wysokie temperatury spiekania i mięknienia popiołu.

To paliwo spełnia też normy emisji: posiada wysoką wartość opałową, niską zawartość siarki i popiołu, najniższy koszt wytwarzania ciepła.

Wielkość granulek wynosi od 5 do 25 mm. Jest produkowany z węgla kamiennego energetycznego typ 31.2. Wartość opałowa jest większa niż 26MJ/kg. Zawartość popiołu – poniżej 10%. Zawartość siarki – poniżej 0,6%. Wilgotność do 10%.

Co robić, gdy paliwo jest mokre?

Technologia produkcji ekogroszku jest najczęściej mokra. Wilgotność się zwiększa w okresie jesienno – zimowym. Dlatego tez ekogroszek sprzedawany jest w workach perforowanych, aby umożliwić odparowanie wilgoci, jednak zaleca się, by przed wsypaniem do zbiorników  kotła paliwo rozsypać i wysuszyć. Używanie wilgotnego paliwa grozi korozją zbiorników na węgiel, zwłaszcza wykonanych z gorszej stali. Ponadto mokry węgiel wchodzi w reakcję z siarką w procesie odparowywania w ślimaku.

Jak jest sprzedawany ekogroszek?

To paliwo sprzedaje się w workach pakowanych po 25 kg, które można kupować pojedynczo lub w bezzwrotnych paletach po 30 sztuk. Można też nabyć ekogroszek luzem.

Kiedy najlepiej kupować ekogroszek?

Ekogroszek jest sprzedawany przez cały rok, ale najlepiej zaoptrywać się w to paliwo w miesiącach letnich z dwóch powodów. Pierwszy: jest wtedy najniższa cena. Drugi powód: jest najmniejsza wilgotność paliwa ze względu na wysokie temperatury powietrza.

Ile potrzeba paliwa?

Podczas  przeciętnej zimy w kotłach o mocy 15 – 25 kW zużywa się od kilograma do półtora kilograma ekogroszku na godzinę. Dobrze dobrana moc kotła powoduje, że kocioł pracuje maksymalnie 6 godzin na dobę. Wystarczy więc tylko zrobić odpowiednie wyliczenia i poczynić odpowiednie zamówienie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena