Szybciej, łatwiej, bezboleśnie. Tak wygląda cesarskie cięcie. Perspektywa „uśpienia" kobiety na czas porodu powoduje, że jest to dla nich mocno stresujące. Boją się o to, czy ta metoda jest zdrowa dla niej i dla dziecka, że mogą się nie wybudzić z narkozy... Portal Familie.pl sprawdził jak jest naprawdę.

Data dodania: 2009-10-19

Wyświetleń: 3205

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cesarskie cięcie, popularnie zwane też „cesarką" jest to operacja chirurgiczna zastępująca naturalną metodę porodu dziecka. Zabieg polega na nacięciu przez lekarza przedniej ściany powłok brzusznych i macicy, a następnie wydobyciu dziecka i łożyska z brzucha kobiety. Cesarskie cięcie wykonuje się wtedy, gdy poród fizjologiczny jest niemożliwy czy niewskazany lub kiedy pojawia się niebezpieczeństwo, że mógłby on zagrozić życiu czy zdrowiu dziecka lub matki.

- Obecnie 25 proc. porodów odbywa się w ten właśnie sposób - dowiedzieliśmy się od Jarosława Saczonka, ginekologa z Działdowa. - Czas potrzebny do wykonania zabiegu nie jest długi. Tak szybkie działanie zapewnia bezpieczeństwo dla dziecka. Cesarskie cięcie jest wykonywane wyłącznie na zalecenie lekarza. Najczęściej dotyczy to przypadków, gdy istnieje zagrażająca wewnątrzmaciczna zamartwica płodu, brak postępu porodu, lub położenie płodu miednicowe - wylicza Jarosław Saczonek.

- Ja niestety nie miałam wyboru. Moja budowa bioder nie pozwoliła na to, abym urodziła naturalnie - powiedziała nam Kasia, mama 3 letniego Pawełka. - Bałam się porodu, bo mój mąż nie mógł uczestniczyć w porodzie. Po wszystkim jednak miałam straszny ból, który utrzymywał się nawet przez miesiąc. Najbardziej mi było szkoda, że dziecko po porodzie trafiło do inkubatora, a nie do mnie. Ale jak tylko się obudziłam, pielęgniarki od razu mi go przyniosły i było super - opowiada Kasia.

Obawy przed operacją ma chyba każda przyszła mama. Szczególnie silny jest strach przed narkozą, bo nigdy nie wiadomo, jak to będzie po wybudzeniu. - Najczęściej wystarcza sama rozmowa z pacjentką o tym, jak będzie wyglądała operacja oraz, że nie jest on niebezpieczny dla kobiety i dla dziecka - powiedziała nam Iwona Kaczyńska, położna z Olsztyna. - Szczera rozmowa z pacjentką jest najlepszym przygotowaniem jej do zabiegu.

Potwierdzają to lekarze ze Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej we Fromborku, którzy twierdzą, że pomoc psychologa prawie nigdy nie jest potrzebna w czasie oczekiwania na poród. - Najlepszą metodą na rozładowanie stresu jest rozmowa z położną i ginekologiem oraz wsparcie rodziny - usłyszeliśmy.

Cesarskie cięcie jest to zabieg mocno inwazyjny. Czy po takim porodzie kobieta nadal jest w pełni sprawna seksualnie? Spytaliśmy o to Annę Betley - Dudę, seksuologa z Iławy.

- Cesarskie cięcie nie ma żadnego wpływu na dalszą seksualność kobiety. Uważam, że wręcz przeciwnie, ponieważ podczas tego zabiegu oszczędzane są dolne drogi rodne, które podczas porodu naturalnego zostają czasem mocno naruszone. Kobieta po cesarskim cięciu szybciej odzyskuje pełną sprawność - uspokaja Anna Betley.

Marcin Osiak
[email protected]

Licencja: Creative Commons
0 Ocena