Tania, ekologiczna i zarazem dynamiczna jazda samochodem - czy to wogóle możliwe. Czy można czerpać przyjemność z prowadzenia samochodu, wykorzystując jego moc i przyspieszenie i jednocześnie płacić mniej na stacji paliw?

Data dodania: 2009-10-14

Wyświetleń: 2298

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dobie rosnących cen paliw, zwiększającej się z roku na rok liczby samochodów poruszających się po drogach oraz coraz większej świadomości konieczności chronienia naturalnego środowiska, koniecznością staje się znalezienie złotego środka, który z jednej strony pozwoli na korzystanie ze zdobyczy techniki, a z drugiej zminimalizuje szkodliwy wpływ emitowanych do środowiska toksyn powstających przy spalaniu benzyny czy oleju napędowego.

Zastosowanie samochodów o napędzie wykorzystujących ekologiczne paliwo lub baterie słoneczne jest na chwilę obecną bardzo trudnym wyzwaniem i na pewno przekraczającym możliwości finansowe olbrzymiej większości użytkowników dróg, a co za tym idzie nie jest rozwiązaniem, które można wdrożyć szybko i na skalę masową.

Idealnym rozwiązaniem wydaje się promowanie mody na ekologiczny styl jazdy, który znany jest na całym świecie jako eco driving. Idea eco drivingu narodziła się w Szwecji i rozprzestrzeniła się gwałtownie na całą Skandynawię - ojczyznę szeroko rozumianej ekologii oraz dostała się na kontynent europejski, gdzie najprężniej rozwija się w Szwajcarii i w Niemczech. Eco driving to jednak nie tylko ochrona środowiska naturalnego, to również znaczące, bo sięgającej nawet 30% zredukowanie naszych wydatków, jakie ponosimy w związku z eksploatowaniem samochodów. Nie oznacza to jednak, że ekojazda narzuca nam rygorystyczne ograniczenia i nie pozwala czerpać przyjemności z prowadzenia samochodów. Często bowiem, oszczędna czy tania jazda, kojarzona jest z jazdą powolną.

Eco driving łamie te konwenanse i zgodnie z zasadą maksymalnego wykorzystania każdej kropli paliwa nakazuje w sposób jak najbardziej dynamiczny, wykorzystujący walory naszego silnika, dochodzić do prędkości, z jaką chcemy przez dłuższy czas podróżować. Następnie doradza, aby kontrolować i monitorować przebieg jazdy oraz sytuację panującą na drodze. To tak w telegraficznym skrócie. Szkoła eco drivingu bowiem, dokładnie precyzuje zakresy prędkości, z jakimi najoszczędniej się jeździ, wartości prędkości obrotowej poszczególnych silników, w jakich należy jednostkę napędową utrzymywać, a także wskazuje na wiele innych pobocznych aspektów mających kluczowy wpływ na ekonomiczność, bezpieczeństwo i ekologiczny wymiar używania samochodu.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena