Oszczędzanie paliwa ma na celu nie tylko zmniejszyć wydatki związane z eksploatacją samochodu, ale również jest istotne z ekologicznego punktu widzenia. W sytuacji, gdy ceny paliw rosną, wyrobienie sobie nawyków oszczędzania paliwa może przynieść wymierne, finansowe korzyści.

Data dodania: 2019-05-27

Wyświetleń: 421

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Eco driving - jak zaoszczędzić na paliwie?

Oszczędność na paliwie

Jeżeli nie chcesz wydawać dużych sum na zakup paliwa - rozważ opcję podróżowania autobusem - z pewnością miejska komunikacja będzie kosztować Cię mniej niż jazda samochodem. W sytuacji, gdy posiadasz własne auto i po prostu jazda nim jest dla Ciebie wygodniejsza  - trzeba znaleźć inne metody, które pozwolą Ci podróżować niskimi kosztami.

Ecodriving to obecnie bardzo popularna metoda. Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Prowadź swój samochód w taki sposób, aby oszczędzić jego eksploatowanie. Jeżeli faktycznie zależy Ci na tym, aby zużywać mało paliwa - pamiętaj o tym, aby nie hamować gwałtownie. Musisz także mieć na uwadze, to aby jak najrzadziej przyspieszać. Niższe obroty sinika gwarantują przede wszystkim mniejsze spalanie. Jeżeli zatrzymujesz się na kilka minut na parkingu - od razu gaś silnik. W ten sposób również zyskasz pewność, że silnik będzie mniej spalał.

Zużycie paliwa

I chociaż ceny paliwa z roku na rok, idą coraz bardziej w górę - to trzeba mieć na uwadze fakt, że oszczędzać można w każdy sposób. Wyjeżdżając samochodem - nie obciążaj go, trzeba pamiętać o tym, że każdy dodatkowy kilogram powoduje to, że silnik zaczyna palić coraz więcej paliwa. Ciekawym faktem jest to, że jazda przy otwartym oknie powoduje zwiększenie zużycia paliwa - właśnie dlatego wiele osób korzysta z nawiewu.

Ekonomiczna prędkość to doskonały sposób na to, aby zmniejszyć zużycie paliwa - powolna jazda również nie obciąża tak bardzo samochodu. Planowanie trasy jest bardzo ważne - wybieraj tę najkrótszą - na pewno w wyborze pomoże Ci nawigacja, która pokieruje Cię najkrótszymi drogami. Okazuje się, że geometria kół również odgrywa tu kluczową rolę. Jeżeli nie są one geometryczne - możemy mieć pewność, że zużyjemy o wiele więcej paliwa. Radio, klimatyzacja, oświetlenie - te wszystkie elementy również powodują zwiększenie zużycia paliwa.

Licencja: Creative Commons