W ostatnich latach furorę robi niepozorna roślina, na której przez cały rok rosną dziwne, zielone owoce. To Morinda citrifolianoni znana jako noni. Roślina stosowana na wyspach pacyfiku od 2000 lat, dzięki firmie Tahitian Noni International, jest coraz bardziej znana i ceniona na całym świecie.


Data dodania: 2009-10-13

Wyświetleń: 1705

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W ostatnich latach furorę robi niepozorna roślina, na której przez cały rok rosną dziwne, zielone owoce. To noni, z których wyrabia się sok o cudownych, leczniczych właściwościach. Roślina znana i ceniona na wyspach pacyfiku, dzięki firmie Tahitian Noni International, jest coraz bardziej znana i ceniona na całym świecie.

Noni - botaniczna nazwa Morinda citrifolia, jest rośliną stosowaną tradycyjnie na obszarze Pacyfiku, szczególnie w Polinezji.
Noni rośnie w klimacie tropikalnym sięgając do obrzeży klimatu umiarkowanego i wysokości do 400 metrów nad poziomem morza. W zależności od miejsca w którym rośnie, określana jest jako serowy owoc, indiańska morwa, morinda wspaniała, „uśmierzasz" bólu, nono, nonu i wiele innych. Noni należy do rodziny Rubiaceae liczącej ponad 400 rodzajów i ponad 5000 gatunków, wśród których są między innymi Cinchona L. (drzewo chinowe - źródło chininy), Cephaelis ipecacuanha i Cephaelis acuminata (wymiotnica), Morinda officinalis (bajitian) czy Coffea arabica (kawa).

To niewielkie drzewo lub krzew dochodzi przeciętnie do 5 metrów wysokości. Na Polinezji Francuskiej zdarzają sie jednak i 9-cio metrowe okazy. Posiada duże połyskujące liście i twarde kanciaste gałęzie. Zaczyna rodzić owoce już po 9-12 miesiącach i w ciepłym klimacie, takim jak Polinezja, owocuje przez cały rok. Pojawiające się wielokrotnie w ciągu roku piękne białe kwiaty zamieniają się szybko w małe zielone owoce, które jeszcze szybciej przechodzą w jasnożółte owoce dojrzałe. Proces wegetacji trwa zaledwie 3 miesiące więc na tej samej gałęzi znajduje się mały pączek, piękny biały kwiat, mały zielony owoc i ciężki od soku owoc dojrzały.
Dojrzałe owoce są koloru bladożółtego o przekroju ok 5-7 cm i długości ok 7-12 cm. W stadium pełnej dojrzałości owoce charakteryzują się ,,przykrym'' smakiem i zapachem. Owoc uformowany jest w kształcie heksagonalnych sekcji powstałych w miejscu, w którym wcześniej rósł kwiat. Roślina ta odporna jest na choroby, wiatr i suszę, toleruje zasoloną wodę. Noni kwitnie na wulkanicznej ziemi dziewiczych wysp Tahiti na Polinezji Francuskiej nazywanej ,,ostatnim rajem na ziemi''. Bogata w minerały ziemia, czyste powietrze i woda, oraz znakomity klimat polinezyjskiego buszu sprzyjają występowaniu tutaj noni w obfitości i decydują o najwartościowszym pod względem ludzkiego zdrowia jej składzie biochemicznym.

artykuł pochodzi z serwisu http://fenomennoni.net

Licencja: Creative Commons
0 Ocena