W dzisiejszych czasach nagminnie jesteśmy zachęcani do korzystania z różnych produktów finansowych, których wachlarz jest coraz szerszy i które mają nam zagwarantować coraz wyższy poziom satysfakcji i przynosić wymierne korzyści. 

Data dodania: 2009-10-11

Wyświetleń: 1837

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

    Banki, doradcy finansowi, doradcy leasingowi, firmy współpracujące z innymi instytucjami finansowymi, kredytowanie ruchomości, ubezpieczenia komunikacyjne, OC i AC, ubezpieczenia podróżne, leasing... to tylko z pewnością niewielka część haseł, którymi jesteśmy bombardowani. Co tak naprawdę one oznaczają i jak wybrać najlepszą ofertę dla nas, gdybyśmy zechcieli zdecydować się na zakup ruchomości bądź ubezpieczenie?
Jedną z możliwości może być kredyt. W przypadku ruchomości (do których zaliczamy: samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe, maszyny rolnicze i drogowe, ciągniki itp.) najczęściej okres spłaty wynosi 8 lat i w przypadku atrakcyjnych ofert można kredytować nawet 100% wartości pojazdu. Mogą się o niego starać zarówno podmioty posiadające osobowość prawną, jak i osoby fizyczne.
    Inną możliwością może być leasing (np. leasing samochodów), w ramach którego jedna ze stron umowy (finansujący, leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (korzystającemu, leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe). Jest to wybitnie korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ pozwala na czerpanie korzyści z nowego sprzętu przy minimalnym zaangażowaniu środków własnych. 
Coraz popularniejszy w dzisiejszych, trudnych czasach jest leasing zwrotny, który polega na sprzedaży przedmiotu będącego w środkach trwałych przedsiębiorstwa firmie leasingowej. Przedsiębiorstwo w dalszym ciągu korzysta z tego przedmiotu płacąc raty leasingowe. Dzięki tej formie leasingu następuje uwolnienie zamrożonego kapitału, który można wykorzystać na finansowanie innych inwestycji.
    Jak zaś sprawa wygląda w przypadku ubezpieczeń? Wybór korzystnej opcji jest jeszcze trudniejszy, ponieważ firmy prześcigają się w ofertach ubezpieczeń, zarówno tych przeznaczonych dla pojazdów, podróżnych, jak i dla firm i załogi.
Co w takim razie zrobić aby podjąć możliwie najlepszą decyzję? Oczywiście można próbować samemu porównywać oferty różnych instytucji, rozważać ich wszystkie „za" i „przeciw" i wybrać w końcu którąś z opcji, tracąc przy tym całą masę czasu i nerwów, a i tak nie mając stuprocentowej gwarancji, że jest ona najlepsza.
    Innym, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy bezpośrednio współpracującej z instytucjami finansowymi - jest to tak zwane pośrednictwo finansowe. Taka firma nie tylko przedstawi korzystne dla nas warunki, ale i pomoże nam podjąć dobrą decyzję, szanując przy tym czas klienta i dbając o jego zadowolenie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena