Po powrocie z wakacji, długich wyjazdów lub spotkań ze znajomymi przywozimy wiele zdjęć i filmów. Aparaty cyfrowe mają to do siebie, że pozwalają cykać ile się da i co się da. Nie zastanawiamy się, czy zdjęcie wyjdzie, czy będzie prześwietlone lub za ciemne... Tylko co potem zrobić z tą całą masą zdjęć?

Data dodania: 2009-10-02

Wyświetleń: 4145

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedyś szanowaliśmy klisze, przed wyjazdem kupowało się 2-4, co w zupełności starczało na zarejestrowanie najważniejszych momentów spotkania ze znajomymi, zwiedzania zabytkowych obiektów i innych wycieczek. Dzisiaj za niewielkie pieniądze można kupić wysokiej jakości aparaty cyfrowe, które dodatkowo umożliwiają nam nagrywanie krótkich filmów. Co tu dużo mówić - każdy z nas posiada telefon komórkowy, z czego większość z nich umożliwia robienie zdjęć i nakręcanie krótkich sekwencji wideo. Po powrocie z wyjazdów możemy napotkać kilka problemów. Otóż po pierwsze może zaskoczy nas ilość zrobionych zdjęć sięgająca nawet tysiąca. Jak już wspomniałem, cykamy co się da i ile się da - najwyżej potem się usunie... ale czy zawsze się usuwa? Niby robimy selekcję, ale i tak pozostaje mnóstwo zdjęć, które zajmują ogrom miejsca na dysku. Coraz nowsze aparaty umożliwiają wykorzystanie kart o ogromnych pojemnościach.

Po rzekomej selekcji fotek należałoby nagrać je na CD lub DVD. Niestety, pojemność dysku w komputerze jest ograniczona, więc stwierdzamy, że to będzie najlepsze rozwiązanie. Ponadto DVD będzie stanowiło kopię zapasową na wypadek uszkodzenia karty lub dysku. Pomocne będą tutaj programy nagrywające na nośnikach CD i DVD. Niektóre aplikacje tego typu umożliwiają tworzenie slajdów i prezentacji. Płyty takie możesz uruchomić na domowym odtwarzaczu DVD podczas spotkania ze znajomymi lub rodziną.

Kolejną przeszkodą, o której może nie zdajemy sobie sprawy, to standard zapisu obrazów i filmów przez aparaty i telefony komórkowe. Czasami bywa tak, że pliki zostały zapisane w formacie nierozpoznawalnym przez komputer. Po skopiowaniu ich na dysk nie będziemy w stanie obejrzeć ich za pomocą normalnego edytora i odtwarzacza. Telefony komórkowe korzystają z własnego standardu zapisu wideo.

Po przegraniu na dysk należy przekonwertować je lub odtworzyć w specjalnym odtwarzaczu. Możliwości konwersji mamy wiele, z pomocą przychodzą zaawansowane konwertery. Są to specjalne programy, które bez problemu zamienią format zapisu prawie każdego pliku audio i wideo na inny. Wtedy po konwersji możemy cieszyć się zdjęciami i filmami z wakacji i spotkań rodzinnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena