Projekt oparty jest na licencji GPL, co oznacza, że jego źródła są otwarte, w pełni modyfikowalne, a sam program jest darmowy.
Jest to popularny program do obróbki i przetwarzania zdjęć czy też grafiki umieszczanej w internecie.
Można przy jego użyciu tworzyć elementy graficzne stron czy loga, zmieniać rozmiary i wycinać fragmenty zdjęć, dokonywać różnych operacji na kolorach, łączyć obrazy, oraz dokonywać konwersji różnych formatów plików graficznych. Jak na profesjonalny program graficzny przystało mamy w nim obsługę warstw, kanałów, ścieżek, dostępnych jest wiele narzędzi do skalowania, zaznaczania czy klonowania. Jego możliwości rozszerzają wtyczki oraz filtry, dzięki którym można uzyskać interesujące nas efekty.
Jednym z rozszerzeń programu jest GAP (GIMP Animation Pack), dzięki któremu możemy tworzyć zaawansowane animacje, a nawet zapisać je później do formatów video takich jak avi! Interfejs programu oparty jest na bibliotece GTK+.
Charakterystyczną cechą programu jest jego wielookienkowy interfejs użytkownika. Dla użytkowników nieprzywykłych do takiego rozwiązania, początkowo może być to utrudnienie, jednak dla nich został stworzony projekt GIMPShop – GIMP z interfejsem przypominającym ten znany z komercyjnego Adobe Photoshop. Jednak po przyzwyczajeniu się do interfejsu programu, szybko zauważymy korzyści jakie z niego płyną.
GIMPa można stosować również do automatycznego tworzenia grafiki, czy to przy użyciu skryptów napisanych w językach takich jak Scheme (wbudowany w program), Perl, Python, Tcl czy Ruby.
Istnieje również możliwość tworzenia makr, czy tworzenia plików poprzez skrypty CGI. Maskotka i zarazem logo programu to Wilber.