Ile razy straciłeś ważne pliki? Na jutro trzeba oddać gotową prezentację, sprawozdanie na ćwiczenia lub raport do pracy, a system zaczyna wariować. Dzieje się coś dziwnego, Windows resetuje się, nie pozwala uruchomić Worda lub Power Pointa. Może to wirus, może jakiś robak lub trojan? Co możemy zrobić, by zapobiec takim sytuacjom...

Data dodania: 2009-10-01

Wyświetleń: 3011

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dopóki wszystko jest w porządku i działa bez zarzutów, nikt nie myśli o zabezpieczeniach. Komputer pracuje szybko, uruchamia się bez żadnych problemów i nie resetuje się bez powodu. Czasami jednak bywa tak, że system zaczyna fiksować. Powodów takiego zachowania może być wiele, ale najczęstszym jest wirus, trojan lub jakiś inny niebezpieczny program. Do ataków najczęściej dochodzi podczas przeglądania stron internetowych. Nigdy nie masz pewności, co kryje się pod danym adresem www. Podczas przeglądania sieci, wchodząc na nieznane strony, jesteśmy narażeni na różnego rodzaju ataki. Podczas surfowania po necie zaleca się korzystanie z uaktualnionych programów antywirusowych. Nowe antywirusy wykrywają ataki spyware i automatycznie usuwają podejrzane kody. Wtedy masz pewność, że system jest chroniony i teoretycznie nic poważnego nie powinno się stać. Dlaczego teoretycznie? Osoby tworzące wirusy ciągle pracują nad nowymi możliwościami i szukają dziur w oprogramowaniu, więc używając programów typu firewall oraz antywirusów, utrudniamy im dostęp.

Co można zrobić więcej? A co powiesz na kopie bezpieczeństwa? Zapewne każdy z nas to przeżył - utrata ważnych danych. Dopiero po takim wydarzeniu zaczynamy myśleć, co zrobić, by podczas kolejnej awarii systemu nie stracić dokumentów ze szkoły lub pracy, zdjęć z wakacji albo ulubionej muzyki. Z pomocą przychodzą specjalne programy tworzące kopie bezpieczeństwa. Te specjalne pliki można nagrać na płytę CD lub DVD i schować na wypadek zniszczenia dysku lub ataku wirusa. Po awarii komputera wystarczy uruchomić backup i wszystkie ważne informacje będą tam, gdzie były wcześniej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena