Właściciele lustrzanek cyfrowych mają obecnie możliwość wyboru między dwoma sposobami zapisu fotografii - pod postacią plików JPEG, RAW praz TIFF. Zmiana sposobu rejestrowania fotografii wpływa na szybkość zapisu danych na karcie pamięci a także na jakość zapisywanych zdjęć. 

Data dodania: 2015-11-02

Wyświetleń: 1434

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Fotografia - rodzaje zapisu zdjęć

Warto z tego powodu zapoznać się z właściwościami poszczególnych formatów, aby bardziej świadomie dobierać je do określonych potrzeb.

Standard JPEG (Joint photographic expert group)

JPEG to nazwa uniwersalnego standardu stratnej kompresji grafiki rastrowej, a także powszechnie choć mylnie, - używana nazwa formatu zapisu zdjęć, wykorzystującego ów standard. Tak zwany format JPEG (w rzeczywistości jego nazwa to JFIF) pozwala na szybki zapis fotografii na karcie, w postaci plików o niewielkich rozmiarach, które zawierają 24 bitową, (8 bitów na kanał) głębię barw 0 ok. 16,8 mln kolorów. Uniwersalność plików JPEG oraz możliwość regulacji stopnia kompresji, spowodowała, że z tego standardu chętnie korzystają początkujący fotoamatorzy. JPEG-i idealnie nadają się bowiem do robienia zdjęć podczas urlopu i do prezentacji obrazów w internecie. Ze względu na szybkość zapisu format ten przydaje się także podczas fotografowania w serii, na przykład przy wykonywaniu zdjęć na imprezach sportowych. Niestety przy zapisywaniu zdjęć w tym formacie wykorzystywany przez niego algorytm kompresji stratnej, powoduje znaczny spadek jakości obrazu. Dlatego też, gdy zależy nam przede wszystkim na jakości fotografii - szczególnie jeśli planujemy powiększać je do dużych rozmiarów - raczej nie korzystamy z tego formatu.

Format RAW (Od angielskiego słowa RAW - surowy)

Jest to format zapisu zdjęć, w którym przechowywane są nieprzetworzone dane z matrycy, zawierające dodatkowe informacje o warunkach naświetlenia i ustawieniach aparatu. Pliki RAW mają przez to większe rozmiary i są wolniej zapisywane niż JPEG-i, ale zawierają znacznie więcej informacji o obrazie. Zdjęcia są więc bardziej szczegółowe, a w procesie interpolacji kolorów - przeprowadzanym w tym wypadku na komputerze - możemy uzyskać bardzo szeroką paletę odcieni. Uzyskane z RAW-a fotografie mają duże głębie barw, dlatego format ten wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim jakość obrazu.

Wielkość plików w zależności od metody zapisu

JPEG(basic) ok 0,8 MB
JPEG(normal) ok 2,5 MB
JPEG(fine) ok 3,5 MB
NEF (RAW) ok 9,0 MB
TIFF (w aparacie) ok 30 MB

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena