Z pewnością glazura łazienkowa współtworzy stylistykę łazienki i jest jej bardzo ważnym elementem aranżacji. Urządzając łazienkę lub ją remontując już na wstępie powinno się określić jaki charakter będzie ona miała i jaką stylistykę.

Data dodania: 2009-09-21

Wyświetleń: 4528

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecnie oferta producentów glazury i terakoty łazienkowej jest tak bogata, że bez trudu można odnaleźć całe kolekcje płytek przeznaczone do aranżacji już określonych stylów, np. śródziemnomorskiego, retro czy high-tech.
Płytki można też dobrać indywidualnie kreując wnętrze łazienki według własnego pomysłu. Glazura łazienkowa to przede wszystkim płytki fajansowe pokryte szkliwem. Bywa, że na ścianach w łazience układa się również gres porcelanowy. Są to płytki wyprodukowane z drobno mielonego kwarcu, skaleni oraz kaolinu. Fachowcy nie zalecają pokrywać ścian łazienki gresem technicznym, gdyż chropowatości znajdujące się na jego powierzchni zatrzymują brud. Nie powinno się również w łazienkach stosować gresu polerowanego, ponieważ jest mało odporny na plamienie, co jest wynikiem nieimpregnowania go.
W dużych łazienkach doskonale będą się prezentować płytki wielkoformatowe (30x60 cm, 60x100 cm). Tak duże płytki wyeksponują pozostałe elementy łazienki: wannę, brodzik, umywalkę i meble łazienkowe.
Modne ostatnio w aranżacjach jest łączenie dużych płytek prostokątnych z mniejszymi formatami, a nawet z mozaiką. Duże płytki prostokątne układa się najczęściej w pionie.
Na popularności nic nie traci tradycyjna glazura łazienkowa o kształcie kwadratów (20x20cm). Wykorzystywana ona jest najczęściej w tworzeniu wnętrza łazienki w stylu retro i rustykalnym. Jednobarwne kolekcje tego formatu wykorzystuje się w stylistyce wnętrz aranżowanych nowocześnie.
Ciekawym, aczkolwiek rzadziej widywanym formatem płytek są tzw. "cegiełki". Są one kładzione jednak nie typowo w "cegiełkę", ale poziomo i pionowo.
Bardzo atrakcyjnie prezentuje się w łazience mozaika. Są to najczęściej małe kwadraty, ale też romby i prostokąty, a nawet kółka i kamyki. Często mozaikę wykorzystuje się jako dekory.
Nowością na rynku jest glazura łazienkowa o falistych brzegach, a także wykorzystywanie w łazienkach formatu niegdyś typowego dla kuchni, czyli kwadratu 10x10 cm.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena