Największa emigracja nastąpiła w połowie XIX wieku, kiedy to głód wygnał z wyspy kilka milionów Irlandczyków w poszukiwaniu chleba i zarobku.
Społeczność jest jednolita narodowościowo, aż 95 %ludności to rodowici Irlandczycy. W zdecydowanej większości / 94 % / wyznają katolicyzm, pozostali - protestantyzm i judaizm. Średnia wieku dla kobiet to 80 lat, dla mężczyzn - 75.
Wyspiarze posługują się językiem angielskim, a język irlandzki zna zaledwie kilka procent społeczeństwa, chociaż obydwa to języki urzędowe. W szkołach prowadzi się obowiązkową naukę języka irlandzkiego, mimo to język wielkiego sąsiada jest w przewadze. Najwięcej Irlandczyków pracuje w usługach - 63%, w przemyśle - 27% i w rolnictwie - 10%.
Są otwarci, towarzyscy i weseli. Wolny czas lubią spędzać przy kuflu piwa, śpiewie i tańcach. / W Polsce modne i lubiane są irlandzkie tańce, które wywodzą się z rytualnych tańców druidów - kapłanów celtyckich /. Lubią się bawić. Najweselsze święto to obchodzony 17 marca dzień patrona Irlandii, św. Patryka. Świętowanie rozpoczyna się mszą św, po czym jest zabawa w domach i pubach.
Irlandczycy nie są wyrafinowanymi smakoszami. Ich kuchnia jest prosta, ale pożywna Królują ziemniaki, gotowane i pieczone zwykle w „mundurkach". Tak jak w Polsce lubiane są placki ziemniaczane. Narodową potrawą jest gulasz z baraniny lub jagnięciny. Jak przystało na wyspiarzy, jedzą dużo ryb i owoców morza. Irlandczycy dumni są z cenionego na świecie sera cheddar a przede wszystkim piwa Guinness - ciemnego i gorzkiego.
Do wybitnych postaci pochodzących z zielonej wyspy należą pisarze; Samuel Becett, George Bernard Shaw, Jonathan Swift, Oskar Wilde. Obecnie znani cenieni, także w Hollywood, są aktorzy: Colin Farrell / w Polsce ostatnio zasłynął z romansu z naszą aktorką / oraz Pierce Brosnan - znakomity odtwórca Jamesa Bonda. Piosenkarka, Sinead O'Connor jest znana na świecie, także z kontrowersyjnych poglądów. Najsłynniejszym zespołem jest U2, na czele z liderem Bono.