Dawne Pilěce w zamyśle Osmałowskich miały stać się jednym z ważniejszych kurortów nad wybrzeżami Bałtyku. Nie da się ukryć, iż było to bardzo ambitne zadanie –w końcu od około dwóch i pół tysiąca lat jedynymi mieszkańcami okolicy były dzikie zwierzęta.

Data dodania: 2011-02-17

Wyświetleń: 1706

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyzwanie potęgowało także to, że była to inwestycja prowadzona w zaledwie kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości a sama miejscowość znajdowała się w bardzo dużej bliskości nieprzyjaznej granicy. Niemniej ten położony najdalej na północ polski kurort odniósł sukces.

Już od 1920 roku Jastrzębia Góra zaczęła zyskiwać duże uznanie na co wpłynęły zwłaszcza znakomite połączenia drogowe wybudowane tam praktycznie od zera. Żadną tajemnicą nie jest też fakt, że w tym czasie Polsce brakowało rozbudowanych miejscowości nad brzegiem morza i wszystkie bardziej znaczące ośrodki, niezależnie od ich typu, tak naprawdę dopiero rozpoczynały swoją działalność. Najjaskrawszym przykładem takiego stanu rzeczy jest urbanizacyjny cud międzywojnie – Gdynia wraz z jej całym kompleksem stoczniowym, która w kilka lat od stanu niewielkiej wsi rybackiej przekształciła się w największy ośrodek przemysłu stoczniowego nad Bałtykiem.

Rozwój Kurortu w Jastrzębiej Górze

Za szybkim rozwojem kurortu przyszła moda na niego, która jeszcze bardziej dołożyła do jego potencjału wzrostowego. Inteligencja, zwłaszcza warszawska, tak polubiła to miejsce, że niedługo po swoim powstaniu zostało okrzyknięte „małą Warszawą”. Szczególnie to miejsce upodobały sobie najwyższe elity II Rzeczpospolitej. Częstymi gośćmi byli tu Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły i Ignacy Mościcki. Masowy napływ ludzi zaczął się od 1931 roku kiedy to zakończona została budowa drogi łączącej miejscowość z Władysławowem, przedłużonej aż do Karwi.

Ciekawostka historyczna

Za ciekawostkę można uznać fakt, że Jastrzębia Góra początkowo działała bez określonego, odrębnego statusu prawnego. Dopiero w czasach dyktatury komunistycznej, w 1963 roku, otrzymała ona prawa przynależne wsi. W 1975 roku w trakcie trwania wielkiej reformy administracyjnej forsowanej przez ówczesnego dyktatora, Edwarda Gierka, Jastrzębia Góra została włączona do oddalonego od niego de facto o kilka kilometrów Władysławowa. Obecnie Jastrzebia Góra znana jest z swojej atrakcyjności turystycznej, wiele osób - mieszkańców otworzyło biznesy noclegi w Jastrzebiej Górze.

W chwili obecnej, liczące sobie około 1000 stałych mieszkańców osiedle posiada status jednostki pomocniczej wewnątrz Władysławowa z własnym zarządem pełniącym funkcje pomocnicze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena