Każdy odpowiedzialny rodzic wie, że foteliki samochodowe to obowiązkowe wyposażenie samochodu. Obowiązek sadzania dzieci w tego typu siedziskach istnieje od 20 czerwca 1997 roku. Zasada ta została wprowadzona jako zmiana w Prawie o ruchu drogowym.

Data dodania: 2009-09-10

Wyświetleń: 5003

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiadomo już, że foteliki samochodowe są konieczne, jeżeli chcemy przewozić dzieci w samochodzie. Powstaje więc pytanie – jaki fotelik samochodowy należy wybrać, żeby zapewnić naszemu maluszkowi 100-procentowe bezpieczeństwo podczas podróży?

Co to znaczy „bezpieczny fotelik”?

 Bezpieczny fotelik samochodowy to taki, który posiada wszelkie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Ale żadne certyfikaty nie będą się liczyć, jeżeli fotelik nie zostanie prawidłowo zamocowany i nie będzie stabilny. Wówczas nasze dziecko będzie w takim foteliku całkowicie bezpieczne.

Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy?

Żaden fotelik samochodowy nie będzie spełniał funkcji bezpieczeństwa, jeżeli nie zostanie w odpowiedni sposób zamocowany. Najpierw należy zadać sobie pytanie, gdzie taki fotelik zamocować. Jeżeli decydujemy się na montaż fotelika na przednim siedzeniu, pamiętajmy, żeby taki fotelik znajdował się tyłem do kierunku jazdy. Jest to bardzo ważne, choć pewnie niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę. Ważne jest również, żeby nie mocować fotelików samochodowych na przednim siedzeniu, jeżeli po stronie pasażera mamy uaktywnioną poduszkę powietrzną. W razie kolizji drogowej, wystrzelona z wielką siłą poduszka powietrzna może nawet wgnieść maluszka w fotel samochodowy i sprawi, że dziecko nie przeżyje takiego uderzenia.

Do montowania fotelików samochodowych służą specjalne pasy. Czasami bywa tak, że pasy są zbyt krótkie i nie jesteśmy w stanie „przyczepić” siedziska. Dlatego też warto przed zakupem poprosić sprzedawcę o możliwość przetestowania fotelika. W większości przypadków dostaniemy pozytywną odpowiedź. Nie chcąc martwić się o to, czy pasy będą odpowiednio długie, można zdecydować się na zakup fotelika ze specjalnym mocowaniem – mocowaniem Isofix. Mocowanie tego typu jest o tyle wygodne, że nie potrzebne są żadne pasy. Taki fotelik ma specjalny zaczep, który umieszcza się w zaczepach znajdujących się wewnątrz siedzenia samochodowego. Wtedy mamy pewność, że tak zamontowany fotelik samochodowy nie będzie „jeździł” we wszystkie strony, lecz będzie stabilnie przytwierdzony.

Nie zapomnij sprawdzić pasów bezpieczeństwa

Foteliki samochodowe muszą być bezwzględnie wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Bardzo często spotykane są zarówno pasy pięciopunktowe, jak i pasy trzypunktowe. Jeżeli mamy wózki dziecięce to wiem, jakie są to rodzaje pasów. Tym, którzy nie bardzo są zorientowani, wyjaśniam. Otóż pasy pięciopunktowe to pasy, które pasek przekładany między nogami łączy się z paskiem w talii (to mają tylko trzypunktowe pasy), a dwa dodatkowe zakładane są na ramiona.

Ważne jest również, żeby pasy bezpieczeństwa miały możliwość regulacji. Jest to ważne ponieważ dziecko nie ma tylko jednego rodzaju ubrań, lecz ubrania różnej grubości. 

Co oznaczają kategorie fotelików samochodowych?

Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie foteliki dostępne w sklepach będą odpowiednie dla wszystkich dzieci. Nie istnieje bowiem jeden uniwersalny rozmiar fotelika samochodowego. O wygodzie i komforcie jazdy decyduje odpowiedni typ fotelików samochodowych. Bowiem inne foteliki przeznaczone są do przewożenia noworodków i dzieci do pierwszego roku życia, a jeszcze inne foteliki przeznaczone są dla dwunastolatków, których również obowiązuje jazda w specjalnych siedziskach.

Kategoria 0+ oznacza, że w fotelikach takich należy przewozić dzieci do pierwszego roku życia albo dzieci, których masa ciała nie przekracza trzynastu kilogramów. Następna jest kategoria I. Ta grupa fotelików przeznaczona jest do przewozu maluchów do czwartego roku życia, bądź też dzieci, których masa ciała waha się w granicach od dziewięciu do osiemnastu kilogramów. Kategoria II to kategoria, w której znajdują się foteliki samochodowe dla dzieci powyżej piętnastu kilogramów. Natomiast grupa III przeznaczona jest dla najstarszych dzieci.

Miejmy jednak na uwadze fakt, że nie wszystkie dzieci rozwijają się w jednakowym tempie. Dlatego też nie należy trzymać się sztywno tych reguł. Są to raczej umowne oznaczenia, a foteliki należy dobierać według faktycznych potrzeb dziecka. Jeżeli więc widzimy, ze naszemu maluchowi wystaje głowa znad fotelika albo jest mu ciasno, nie trzymajmy go na siłę w takim foteliku. Bowiem to znak, że dziecko wyrosło już z takiego siedziska i należy zakupić nowy fotelik samochodowy.

Co zrobić, gdy nadal nie wiemy jaki fotelik wybrać?

W sytuacji, gdy mimo przeczytanych w Internecie porad dla rodziców, nadal nie wiemy jaki fotelik będzie odpowiedni, najlepiej wybrać się do sklepu i zapytać o radę sprzedawcę. Rzetelny pracownik powinien polecić nam odpowiedni dla naszego dziecka fotelik samochodowy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena