Senegal to państwo o powierzchni 196 190 km², położone w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau i Gambią. Stolicą kraju jest Dakar, miasto leżące na wulkanicznym Półwyspie Zielonego Przylądka.

Data dodania: 2009-09-10

Wyświetleń: 2835

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Terytorium Senegalu tworzą przeważnie przestrzenne niziny pokryte piaskiem Sahary lub suchą sawanną Sahelu. Sieć rzeczna jest słabo rozwinięta, największe rzeki to Senegal, Gambia i Casamance. Pierwsza z nich uznawana jest za swoistą granicę między prawdziwą, tzw. ”Czarną Afryką” a Afryką Północną.

Największą grupą etniczną kraju jest plemię Wolofów, którzy mieszkają głównie w środkowej część kraju oraz wzdłuż wybrzeży. Środkową część kraju zamieszkują także Sererowie a na północy i wschodzie osiedlili się Fulan. Ponad 90% społeczeństwa to mahometanie.

Językiem urzędowym jest francuski a obowiązującą walutą – frank zachodnioafrykański.

Kultura i obyczaje

Senegal to kraj ten jest bezpieczny, mieszkańcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych. Mimo sporych wpływów kultury francuskiej, obejmującej wiele dziedzin, mieszkańcy Senegalu dzielą się na kilka grup etnicznych i pielęgnują swoje zwyczaje. Są zawsze radośni, uśmiechnięci i z gestem witają swoich gości.

Turystyka

Senegal to egzotyczny kraj w pełnym tego słowa znaczeniu. Znajdują się tu bezkresne, piaszczyste, oceaniczne plaże otoczone palmami, uważane za jedne z najpiękniejszych w całej Afryce. Ponadto busz z majestatycznymi baobabami, bajeczna pustynia, sawanna, parki narodowe z niezliczoną ilością dzikich zwierząt i przeróżnych roślin. Nieco bardziej wymagający turyści mogą wypoczywać we wspaniałych hotelach z basenami lub prywatnymi plażami oraz zwiedzać zabytki klasy UNESCO. Stolica - Dakar, kojarzona zapewnie głównie z najsłynniejszym rajdem na świecie: Paryż – Dakar, jest bardzo tłoczna i ekscytująca. Jest o wiele chętniej i częściej odwiedzana przez podróżnych niż inne większe miasta Afryki.

Podróż

Polska nie ma bezpośrednich połączeń Senegalem. Do Dakaru można polecieć z przesiadką w Paryżu lub Brukseli albo z dwoma przesiadkami: w Monachium albo Frankfurcie i Lizbonie lub w Paryżu i Algierze. Lot z Europy trwa ok. 7 godzin. Międzynarodowe lotnisko znajduje się 17 km od Dakaru. Z Gambii dojechać też można autobusem i mini-busem.

Kuchnia

Kuchnia senegalska jest rozmaita i bardzo smaczna. Znajduje się pod wielkim wpływem kuchni francuskiej, o czym świadczą podawane do posiłków bagietki. Specjalnością kraju jest kurczak yassa przyrządzany z cytryną. Innym daniem narodowym jest tiebu jen, czyli ryż z gęstym sosem, warzywami i rybą. Oczywiście często można spotkać stosowane w kuchni owoce morza.

W Senegalu produkowane jest wyśmienite piwo o nazwie: ”La Gazele”. Koniecznie należy skosztować różnorodnych soków z owoców tropikalnych.

Zwiedzanie

Dakar – stolica kraju. Warto zobaczyć Wielki Meczet (Grande Mosquée), plac Independence, dzielnicę Plateau, w której lokują się urzędy, banki, luksusowe sklepy; Medinę, ciekawą dzielnicę o szachownicowym układzie ulic oraz miasteczko uniwersyteckie – Fann.

Narodowy rezerwat ptaków w Djoudj – park położony w delcie rzeki Senegal, tworzący rezerwat dla półtora miliona ptaków, takich jak pelikany białe, czaple purpurowe, czaple nadobne, warzęchy afrykańskie i kormorany.

Parc National de la Langue de Barbarie – park z uroczymi różowymi flamingami.

Kamienne kręgi Senegambii - wspólna nazwa kilku stanowisk archeologicznych w Senegalu i Gambii, które to stanowiska obejmują łącznie około 1000 kamiennych pomników ułożonych w kręgi. Przypuszcza się, że były to groby władców.

Wyspa Gorée – największy ośrodek handlu niewolnikami w Afryce od XV do XIX w. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Niokolo-Kioba - jeden z największych parków narodowych w Afryce Zachodniej, w którym żyje około 350 gatunków ptaków i ponad 80 gatunków ssaków.

Yoff – wieś rybacka na północnych krańcach Dakaru, gdzie rybacy wyładowują późnymi popołudniami z kolorowych łodzi świeży połów, który następnie ich kobiety sprzedają przyjezdnym kupcom.

Zdrowie

Osoby planujące spędzić wczasy w Senegalu powinny koniecznie zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiologiczną panującą w danym czasie w tym kraju, ponadto znać miejsca występowania ognisk chorobowych i oczywiście przedsięwziąć wszelkie działania prewencyjne polegające na ścisłym przestrzeganiu zasad higieny. Należy unikać picia nie przegotowanej wody i jedzenia owoców ze skórką, często myć ręce itp. Nie zaleca się kąpieli w stałych zbiornikach wodnych z powodu znacznego ryzyka zachorowania na bilharcjozę.

Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Warto także zaszczepić się przeciw cholerze oraz żółtaczce typu A i B. Przez cały rok istnieje zagrożenie malarią, szczególnie nasila się ona pod koniec pory deszczowej i po jej zakończeniu (sierpień-grudzień). Wystrzegać się też należy dzikich zwierzą i bezpańskich psów, gdyż przenoszoną one wściekliznę. W kraju działa wiele szpitali prywatnych i państwowych, służba zdrowia jest dość dobrze zorganizowana. Zaleca się wykupienie odpowiednich polis ubezpieczeniowych.

Ambasada

Ambasada RP w Dakarze

Avenue des Ambassadeurs, Fann Residence

Dakar BP 343, Senegal

tel. (0-0221) 825 24 03, 824 23 54, fax. (0-0221) 824 95 26

e-mail: [email protected]

Licencja: Creative Commons
0 Ocena