Zimbabwe to państwo o powierzchni 390 580 km², położone w południowej Afryce. Jego stolicą jest Harare. Graniczy z Zambią, Mozambikiem, RPA, Botswaną i Namibią.

Data dodania: 2009-09-10

Wyświetleń: 2313

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zimbabwe to kraj wyżynnych sawann, z wysokością nad poziomem morza około 1 200 m. Wschodniej granicy kraju strzegą pasma górskie ze szczytem Inyangani o wysokości 2592 m; na zachodzie natomiast rozciąga się kraina safari, lasy i sawanny pełne dzikich zwierząt. Z północnego wschodu na południowy zachód biegnie Płaskowyż Centralny osiągający wysokość od 1200 do 1500 metrów.

Prawie 98% ludności stanowią czarnoskórzy, w tym 71% to lud Szona, zamieszkujący Zimbabwe od XI wieku. Reszta to Ndebele, potomkowie wojowniczego plemienia Mzilikaziego, oraz mniejsze grupy, takie jak Wenda, Tonga i Szangaan. Religie: afrochrześcijanie, chrześcijanie, animiści.

Językiem urzędowym jest angielski a obowiązującą walutą dolar Zimbabwe. 1 dolar zimbabweański = 100 centów.

Turystyka

Zimbabwe ma wiele do zaoferowania turystom. Jest pięknym krajem o burzliwej historii, wielkich bogactwach naturalnych, wspaniałej faunie oraz przyjemnym klimacie. Zobaczyć tu można osławiony Wodospad Wiktorii, ruiny Wielkiego Zimbabwe, wspaniałe góry Injanga, z potokami pełnymi pstrągów, siedliskami lampartów i gniazdami orłów. Zapora Kariba na północy usiana jest małymi wysepkami wokół których roi się od ryb i innych zwierząt. Na pogórzu Matopo, niedaleko Bulawajo znajdują się przepiękne, granitowe, rzeźbione przez wiatry wzgórza, z jaskiniami, w których zobaczyć można ścienne malowidła dawnych ludów. W Zimbabwe istnieje też wiele parków narodowych i rezerwatów dzikich zwierząt. Choć kraj ten nie ma dostępu do morza, osoby planujące wczasy, z pewnością nie znajdą czasu na nudę. w Zimbabwe

Podróż

Polska nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z Zimbabwe. Do Harare można polecieć z dwoma przesiadkami, np. w Amsterdamie i Nairobi lub w Zurychu i Jahannesburgu.

Kuchnia

W kuchni jak w większości państw Afrykańskich, wykorzystywane są produkty wyprodukowane przez tutejszą ludności, m.in. sorgo, proso, kukurydza i orzeszki ziemne. Ponieważ większość mieszkańców zajmuje się hodowlą zwierząt, więc mięsa wołowego, owczego i drobiowego jest pod dostatkiem.

Podstawową potrawą jest sadza - gęsta papka z mąki kukurydzianej. Tak, jak w innych krajach regionu sadza serwowana jest z sosem, kawałkami mięsa, rybą lub warzywami. Ponadto bardzo popularne są także karpenta – małe rybki, 3 do 5 cm, które smakują jak szprotki.

Zwiedzanie

Victoria Falls - turystyczna stolica Zimbabwe, położona przy samych wodospadach o tej samej nazwie. Oprócz wodospadów warto odwiedzić również most na Zambezi, z którego odbywają się słynne skoki na bungee.

Bulawayo - drugie co do wielkości miasto Zimbabwe, dawna Siedziba Brytyjskiej Kompanii Południowoafrykańskiej Cecila Rhodesa. Można tu obejrzeć dawny tor wyścigów konnych (obecnie nieczynny) oraz muzeum historii naturalnej z unikatowymi pamiątkami po kolonialnej Rodezji.

Antelope Park - prywatny park niedaleko Gweru. Jedyny w świecie park, w którym można pospacerować po buszu z lwami oraz odwiedzić zagrodę z 2–4-miesięcznymi lwiątkami.

Matopos - przepiękne miejsce z widowiskowymi górami i skałami o niesamowitych formach i kształtach.

Hwange National Park - największy park narodowy Zimbabwe.

Great Zimbabwe Ruins (ruiny „Wielkiego Zimbabwe”) z XI-XV wieku, położone niedaleko miejscowości Masvingo.

Zdrowie

Nie ma obowiązkowych szczepień. Osoby zamierzające spędzić wakacje w Zambezi „na wszelki wypadek” powinny zaszczepić się przeciw żółtej febrze (co najmniej 10 dni przed datą wjazdu). Zalecane jest także stosowanie środków przeciw malarii. Podobnie jak i w innych krajach afrykańskich, tak i tu występuje duże zagrożenie zarażenia malarią, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi. Ryzyko zachorowania zależy oczywiście od miejsca pobytu i trybu życia. W kraju działa wiele szpitali prywatnych i państwowych, lecz poziom ich usług jest zróżnicowany. Koszt leczenia w prywatnej placówce jest dość wysoki. Warto wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową przed wyjazdem z Polski, a w razie poważniejszego wypadku, czy zabiegów chirurgicznych – lepiej powrócić do Europy.

Ambasada

Ambasada RP w Harare

16 Cork Rd, Belgravia

P.O. Box 3239, Harare, Zimbabwe

tel. (00-26 34) 25 34 42 do 3, fax (00-26 34) 25 37 10

[email protected]

www.harare.polemb.net.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena