Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze włosy to żywe tkanki. Owszem ta ich część, która nas ozdabia jest częścią martwą, ale u nasady włosy żyją i mają się dobrze - pod warunkiem, że o nie odpowiednio dbamy.

Data dodania: 2009-09-07

Wyświetleń: 3494

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Włosy są integralną częścią organizmu, na porost włosów, na ich kondycję wpływa to, jak żyjemy i jak się odżywiamy.

Co więcej włosy mają swoje pokarmowe upodobania. Lubią cynk i związki siarki, uwielbiają witaminy, dzięki którym stają się lśniące i mocne, porost włosów stymulują też inne mikroelementy i za chwilę o nich wszystkich opowiem.

Zacznę jednak od budowy włosów i mechanizmu pobierania przez nie substancji odżywczych w tym mikroelementów i witamin odpowiedzialnych za porost włosów i ich kondycję.

Jak zbudowany jest włos i skąd czerpie składniki odżywcze?
Włosy kształtowane są w mieszkach włosowych. To specjalne torebki znajdujące się w skórze. Ich zadaniem jest utrzymywanie i "produkcja" włosa. Mieszki są też swoistym łącznikiem z resztą organizmu. Cebulki włosowe, czyli żywa część włosów, są zasilane naczyniami krwionośnymi dostarczającymi im składników odżywczych. W tej części włosów znajdują się też nerwy stymulujące dopływ tych składników. Nic dziwnego, że każdy włos jest swoistym zapisem tego, jak się odżywiamy i na działanie jakich substancji jesteśmy w swoim życiu narażeni. Kryminalistyka od wielu lat na badaniu włosów opiera część metod dochodzeniowych - jak widać, ma to swoje głębokie uzasadnienie.
Na porost włosów wpływają więc wszystkie substancje jakich włosom dostarczamy.

W zależności od tego, co jemy wpływ ten może być pozytywny bądź negatywny. Przy nieodpowiedniej diecie bardzo łatwo włosom zaszkodzić!

Jakie składniki odżywcze wpływają na porost włosów?
Budulcem włosów jest keratyna - białko. Białko to z kolei składa się między innymi z siarki. To oznacza, że włosy wprost uwielbiają związki siarkowe, które są ich podstawowym budulcem. Dzięki siarce włosy rosną, osiągają optymalną objętość i długość. Jeśli związków siarki w naszej diecie zabraknie - wzrost włosów ulegnie spowolnieniu, ich kondycja osłabieniu, a to z kolei odbije się na wyglądzie.


Jakie produkty jeść, by włosom nie zabrakło budulca?

Z mięs najlepsza jest wołowina, doskonale zrobią nam ryby, jajka i fasola. Zgodnie z tradycjami żywieniowymi i kosmetycznymi, które nie są zresztą bezpodstawne, włosom doskonale służy czarna rzepa i rośliny jej podobne, czyli rzodkiewka, kapusta, a nawet kalafior i najzwyklejsza w świecie cebula.
Kwestię budulca mamy z głowy, należałoby zadbać o kondycję, bo przecież porost włosów to nie wszystko - ich wygląd jest nie mniej dla nas istotny.
Zadbajmy więc o to, by dostarczyć z pożywieniem odpowiednią ilość cynku, miedzi i żelaza. Każdy z tych mikroelementów poprawi ich wygląd, nie pozostając bez wpływu na porost włosów. W żelazo bogate są wołowina, sezam i podroby. Cynk znajdziemy w tych samych produktach, a dodatkowo również w jajkach, mleku i kiełkach pszenicy, a miedź w podrobach, fasoli i w grochu.
Ważne: cynk jest niezmiernie istotny nie tylko dla samych włosów, ale i skóry głowy. Jego niedobór jest jedną z przyczyn pojawiania się łupieżu i wzmożonej produkcji łoju. Odpowiednia ilość cynku ochrania włosy w dwójnasób.

Witaminy na porost włosów
Większość producentów kosmetyków do włosów przekonuje nas o wartości prowitaminy B5. Nie jest to bezpodstawny chwyt reklamowy. Witamina B5, czyli kwas pantotenowy, jest jednym z najważniejszych składników odżywczych odpowiedzialnych za kondycję włosów (i nie tylko włosów). Nie mniej istotne są inne witaminy z grupy B. Optymalny poziom witamin stymuluje porost włosów, wzmacnia je od środka, poprawia ich wygląd, zapobiega łojotokowi i przetłuszczaniu się włosów. Jednym słowem witaminy te są niezbędne.
Znajdziemy je w ziarnach słonecznika (witamina B1), w brokułach (B2, B5), w sardynkach (B6), a nawet w pieczarkach i fasoli mung (B5).

Powyższe wskazówki mogą być przydatne w komponowaniu diety ukierunkowanej na porost i wzmocnienie włosów, ale staną się zbędne w momencie, w którym zadbamy o to, by nasza dieta była dobrze zbilansowana. Oprócz wymienionych przeze mnie składników odżywczych nie mniej ważne są wszystkie inne substancje, których nasz organizm potrzebuje do życia. Włosom szkodzą wolne rodniki, należy więc pamiętać o witaminach młodości (A i E). Włosy mogą zostać przesuszone w wyniku niedoboru wody. Szkodliwe substancje zawarte w nikotynie i innych używkach też na pewno im zaszkodzą. Podobnie stres, niekorzystne warunki atmosferyczne i wiele innych czynników.
Włosy odzwierciedlają stan naszego organizmu. Dbając o zdrowie, dbamy też o włosy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena